Etlik piliçlerde belirli oranlarda yapılan kısıntılı yemlemenin; besi performansı, karkas özellikleri ve abdominâl yağlanma üzerine etkileri
Restrictive feeding in broiler; its effect on growth performance abdominal fat and carcass characteristics
  1. Tez No: 752538
  2. Yazar: HAVVA ÇELEK
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada; etlik piliçlerde belirli oranlarda (%0, %5, %10 ve %15) yapılan yem kısıtlamasının besi performansı, kesim özellikleri ve abdominâl yağlanma üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 300 adet 1 günlük yaştaki dişi ve erkek etlik piliç (Ross 308) civcivi kullanılmıştır. Hayvanlar 4 gruba ayrılmış, her grup 3 tekerrürden oluşmuş ve her tekerrürdeki 25 civciv rastgele büyütme bölmelerine dağıtılmıştır. Deneme 42 gün sürmüştür. Deneme boyunca içme suyu askılı suluklarda ad libitum olarak sunulmuştur. Denemenin 42. gününde kesim ve bazı karkas özelliklerini belirlemek için her bir tekerrürden kesim ağırlığı ortalamaya yakın 2 erkek, 2 dişi piliç seçilmiştir. Toplam seçilen 48 piliçte; kesim öncesi canlı ağırlığı, sıcak karkas ağırlığı, yenilebilir iç organ ağırlıkları ve abdominâl yağ ağırlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The effect of feed restriction at certain rates (0%, 5%, 10% and 15%) on fattening performance, slaughter characteristics and abdominal fattening in broilers was investigated. 300 1-day old female and male broiler chickens (Ross 308) chicks were used in the study. The animals were divided into 4 groups, each group consisted of 3 replicates, and 25 chicks from each replicate were randomly assigned to the rearing chambers. The trial lasted 42 days. Drinking water was provided ad libitum in hanger drinkers throughout the experiment. On the 42nd day of the experiment, 2 male and 2 female chickens were selected from each replication in order to determine slaughter and some carcass characteristics. In a total of 48 selected chickens; pre-slaughter body weight, warm carcass weight, edible internal organ weights and abdominal fat weight were determined.