A unifying approach towards the geometrical instabilities of compressible, multilayer domains
Sıkıştırılabilir çok katmanlı yapıların geometrik instabilitelerini anlamaya doğru bütünleyici bir yaklaşım
- Tez No: 752537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI JAVILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çok katmanlı sistemlerde ortaya çıkan instabiliteler biyolojik sistemlerde de sıklıkla gözlemlenmekle beraber, çeşitli alanlarda kullanım alanı bulmuştur ve son birkaç yıldır ilgi çekici bir araştırma konusu olmuştur. Bununla birlikte, sıkıştırılabilir yapıların büyük deformasyonlar altında instabilite analizlerinin, literatürde eksik kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada, düzlem deformasyonları altında çok katmanlı sıkıştırılabilir elastik yapıların instabilite analizi için bütünleyici bir yaklaşım sunulmakta, ayrıca bu yaklaşım genel arayüz modelini içerecek ve büyümeye bağlı instabiliteleri yakalayacak şekilde genişletilmektedir. İlk olarak, iki katmanlı yapılardaki kırışmayı yakalamak için lineer elastik, deformasyona dayalı bir yaklaşım ele alınır. Daha sonra, tüm geometriler için genel bir analitik çerçeve görevi görecek, dikdörtgen, sıkıştırılabilir, hiperelastik bir yapı için büyük deformasyon instabilite analizi geliştirilir. Bu analitik çerçeve kiriş, yarı-sonsuz dikdörtgen, iki katmanlı ve üç katmanlı yapılara uygulanır. Geliştirilen çerçeve kaplanmış yarı-sonsuz dikdörtgenler, kaplanmış kirişler ve arayüzlü çift katmanlar üzerinden genel arayüz modelini hesaba katacak şekilde genişletilir. Son olarak, çerçeve hem sıkıştırma hem de büyümeyi hesaba katacak şekilde türetilir. Teorik sonuçların, özdeğer analizi ile geliştirilmiş sonlu elemanlar metodu kullanılarak elde edilen hesaplayımsal sonuçlar ile karşılaştırılması ile bütün parametreler için sonuçlar arasında mükemmel uyum elde edildiği ve sıkıştırılabilirliğin instabilite davranışını kayda değer şekilde etkilediği görülmüştür. Burada sunulan analitik çerçeve, diğer instabilite modları ve daha karmaşık geometriler hakkında daha fazla çalışma için zemin sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Instabilities that arise in layered systems have been a riveting course of study for the past few decades, having found utility in various fields, while also being frequently observed in biological systems. However, the large deformation bifurcation analysis of compressible domains remains vastly understudied compared to the incompressible case. In this work, we present a unifying approach for the instability analysis of multilayer compressible elastic domains under plane deformations, also extending the approach to include the general interface model and to capture growth-induced instabilities. First, a linear elastic, displacement-based approach to capture bilayer wrinkling is taken, outlining the basics of such an approach. Then, the large-deformation incremental analysis for a rectangular, compressible, hyperelastic domain under plane deformations is developed, which serves as a generic framework for other geometries. This framework is applied to beam, half-space, bilayer and trilayer structures. Next, the framework is extended to account for the general interface model, looking into coated half-spaces, coated beams, and bilayers with interfaces. Finally, the framework is derived to account for both compression and growth. Obtained analytical results for the onset of wrinkling are compared with computational simulations using the finite element method (FEM) enhanced with eigenvalue analysis, cultivating excellent agreements between analytical and numerical results all across the material and geometrical parameter spectrum, and portraying clearly the significant effect of compressibility on bifurcation behavior. The analytical framework presented here provides grounds for further works on other modes of instabilities and more complex geometries.