Okul öncesi dönemde aile katılımına yönelik 2013-2021 yılları arasında yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Investigation of postgraduate theses on family participation in preschool period between 2013-2021
- Tez No: 752560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENEL ELALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde aile katılımına yönelik 2013-2021 yılları arasında yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesidir. Çalışmada 2013-2021 yılları arasında okul öncesi dönemde aile katılımına yönelik lisansüstü tezleri incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2021 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında“aile katılımı, okul öncesi dönemde aile katılımı, ebeveyn katılımı, anne baba katılımı”gibi anahtar sözcükleri ile taranarak ulaşılan ulusal alanda yayınlanmış okul öncesi dönem/eğitimi kapsayan yüksek lisans ve doktora tezleri oluşturmaktadır. Araştırmada amaçsal örneklemin bir çeşidi olan ölçüt örneklem yöntemiyle çalışma grubu belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından belirlenen dâhil edilme kriterleri doğrultusunda Prisma Akış Diyagramı bu çalışmanın betimsel analizi için uyarlanarak kullanılmıştır. Bu bağlamda çalışma kapsamına toplam 37 adet yüksek lisans ve doktora tezi alınmış, çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın veri toplama aracı olarak Albayrak (2017) tarafından geliştirilen yayın sınıflama formuna ekleme/çıkarmalar yapılarak tekrardan güncellenmiş ve kullanılmıştır. Yayın sınıflama formu yedi ana bölümden oluşmuş ve elde edilmiş olan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin sonuçları frekans ve yüzde tabloları kullanılarak betimselleştirilmiştir. Veri toplama aracının geçerliliği için uzman görüşü yöntemi kullanılmış, güvenirlik çalışması Miles ve Hubermann formülü kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmanın verilerinden elde edilmiş sonuçlara göre; Türkiye'de okul öncesi dönemde aile katılımına yönelik yapılmış olan lisansüstü tezlerin çoğunlukla yüksek lisans tezi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yayın dili olarak genellikle Türkçe'nin tercih edildiği, yazarların tamamının Türk yazar olduğu, konu alanı olarak ise program çalışmaları, eğitim-öğretim süreci ve sorunları, yaklaşım/strateji/yöntem/teknik/uygulama konularının yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışmalarda genel olarak nicel araştırma yöntemi ve nicel araştırma yöntemlerinden en çok deneysel ve tarama yöntemlerinin kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmaların örneklem grupları veli, öğretmen ve okul öncesi öğrencilerinden oluşmakta, ağırlıklı olarak 11-100 örneklem sayısının kullanıldığı görülmektedir. İncelenmiş olan tezlerin veri toplama araçlarına bakıldığında ise en çok görüşme ve anket/ölçek araçlarının kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamına alınan çalışmalarda veri analizi yöntemi olarak nitel yöntemli çalışmalar genel olarak içerik analizi ve nitel betimsel analiz; nicel çalışmalarda ise frekans/yüzde tabloları, ortalama/standart sapma kullanılmıştır. Ayrıca nicel yöntemli çalışmaların veri analizi sürecinde kestirimsel yöntemlerden non-parametrik testler, anova/ancova, t-testi sıklıkla kullanılan veri analizi yöntemleri olmuştur. Çalışmalar en çok Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde yayınlandığı toplam 19 farklı üniversitede çalışmanın yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmalar en fazla eğitim bilimleri ve sosyal bilimler enstitülerinde yayınlanmıştır. Araştırma kapsamındaki çalışmaların geçerlik/güvenirlik yöntemlerinde en çok cronbach's alpha ile uzman görüşü yöntemi tercih edildiği görülmüştür. Bu çalışmada elde edilmiş olan sonuçların alanyazında gerçekleştirilen çalışmaların güçlü ve zayıf yönlerini görebilme bakımından yarar sağlayacağı, gelecekte yapılacak olan çalışmalara yön verme konusunda belirleyici bir unsur olarak kullanılabileceği ve okul öncesi dönemde aile katılımına yönelik araştırma yapacak olan araştırmacılara bir rehber niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the postgraduate theses conducted between 2013-2021 on family involvement in the preschool period. In the study, descriptive content analysis method, one of the qualitative research methods, was used in order to examine the postgraduate theses on family participation in the preschool period between 2013-2021. The study group of the research was included in master's and doctoral theses in the field of pre-school period/education that have been published in the national arena. They were accessed by searching the database of YÖK National Thesis Center with the keywords such as“family participation, family participation in preschool period, parent involvement, parent involvement”between 2013-2021. In the study, the study group was determined by the criterion sampling method, which is a type of purposive sampling. In line with the inclusion criteria determined by the researcher, the Prisma Flow Diagram was adapted and used for the descriptive analysis of this study. In this context, a total of 37 master's and doctoral theses were included in the study. As the data collection tool of the research, the publication classification form developed by Albayrak (2017) was updated and used again by making additions and subtractions. The publication classification form consisted of seven main parts and the data obtained were analyzed by descriptive analysis method. The results of the data were interpreted using frequency and percentage tables. The expert opinion method was used for the validity of the data collection tool, and the reliability study was carried out using the Miles and Hubermann formula. According to the results obtained from the data of this study; It has been concluded that the postgraduate theses made for family participation in the pre-school period in Turkey are mostly master's theses rather than doctoral theses. It has been determined that Turkish is generally preferred as the language of publication, and curriculum studies, education-teaching process and problems, approach/strategy/methods/techniques/application are the subject areas. it was also concluded that the quantitative research method and the experimental and survey methods were mostly used among the quantitative research methods. The sample groups of the studies consisted of parents, teachers and pre-school students, and the sample number of 11-100 was mainly used. When the data collection tools of the examined theses were examined, it was concluded that interview and survey/scale tools were mostly used. It was revealed that as a data analysis method; content analysis and qualitative descriptive analysis in qualitative studies and frequency/percentage tables and mean/standard deviation in quantitative studies within the scope of the research were used. In addition, non-parametric tests, anova/ancova, t-test, which are predictive methods, were frequently used data analysis methods in the data analysis process of studies with quantitative methods. It was concluded that the studies were carried out in 19 different universities, where the studies were mostly published in Middle East Technical University and Gazi University. Studies were mostly published in educational sciences and social sciences institutes. In the validity/reliability methods of the studies within the scope of the research, it was revealed that the cronbach's alpha and expert opinion method were preferred the most. It is thought that the results obtained in this study will be beneficial in terms of revealing the strengths and weaknesses of the studies carried out in the literature, can be used as a determining factor in guiding future studies, and will serve as a guide for researchers who will conduct research on family participation in the preschool period.