Kronik anal fissürlü hastalarda erus ve anal manometri ile yapılan ölçümlerle sfinkter basıncı ve anal uzunluğunun ameliyat kararına ve postoperatif sürece etkisi
The effect of sphincter pressure and anal length on the decision of surgery and postoperative process by measurements with erus and anal manometry in patients with chronic anal fissure
  1. Tez No: 752594
  2. Yazar: FADİME KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE PEREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik Anal Fissürlü Hastalarda Erus ve Anal Manometri ile Yapılan Ölçümlerle Sfinkter Basıncı ve Anal Uzunluğunun Ameliyat Kararına ve Postoperatif Sürece Etkisi Amaç: Çalışmamızda Primer Kronik anal fissür tanısı ile operasyon endikasyonu konulan hastalar ameliyat öncesi endorektal ultrasonografi (ERUS) ve yüksek çözünürlüklü anal manometri (HRAM) ile değerlendirilerek her hastaya açık lateral internal sfinkteretomi (LİS) operasyonu uygulanmıştır. Ameliyat sonrası üçüncü ayda hastalar tekrar yüksek çözünürlüklü anal manometri ile değerlendirildi. Anal kanal uzunluğunun post operatif süreçte hastaya sağlanacak yarar ve oluşabilecek komplikasyon ya da hasta memnuniyeti, dinlenim ve sıkma basınçlarındaki düşme oranı arasındaki ilişki incelenerek primer kronik anal fissür hastalığı ve tedavi yönetimi ile ilgili literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2021-2022 yıllardı arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi genel cerrahi ana bilim dalına bağlı genel cerrahi polikliniğine başvurup primer kronik anal fissür tanısı ile ameliyat kararı alınan hastaların içinden randomize kontrollü olarak 21 kişilik bir grup oluşturulmuştur. Çalışma prospektif olarak yürütülmüştür. Hastaların ameliyat öncesi anal sfinkterlerin yapısı ve basıncı ve anal kanal uzunluğu endo rektal ultrasonografi ve yüksek çözünürlüklü anal manometri ile değerlendirilip ölçümler yapılmıştır. Ameliyat sonrasındaki üçüncü ayda manometrik tetkikleri tekrarlandı. Anal kanal uzunluğu, vi sfinkter hipertonisitesi ile ameliyatın olumlu etkileri, gelişebilecek komplikasyonlar arasında ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine başvuran primer kronik anal fissür tanısı ile ameliyat kararı alınan hastalar içinden randomize olarak oluşturulmuş 21 kişilik bir grup ameliyat öncesinde yüksek çözünürlüklü anal manometri (HRAM) ve endorektal ultrasonografi (ERUS) ile değerlendirildi. Ameliyat sonrası üçüncü ayda manometrik kontrolleri tekrarlandı. Anal kanal uzunluğu, sfinkter hipertonisitesi ile ameliyat öncesi ve sonrası beklenen basınç farklılıkları, meydana gelmesi beklenen düşüş ve oluşabilecek komplikasyonlar arasında ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası oluşan basınç farkları arasında kadın, erkek arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelendi. Kadınlar arasında vajinal doğum yapmış olanlar ile yapmamış olanlar arasındaki farkın anlamlılığı irdelenmiştir. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde ameliyat sonrasında ameliyat öncesine göre kiloda anlamlı artış oldu. Dinlenimde ortalama sfinkter basıncı (mm Hg), dinlenimde maksimum sfinkter basıncı (mm Hg) değerlerinde azalma olmuştur. Ölçülen değerlerle değişimin anatomik anal kanal ≤2 cm ve >2 cm olanlar arasında ve cerrahi anal kanal ≤4 cm ve >4 cm olanlar arasında karşılaştırılmış ve anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda literatür ile uyumlu olarak ameliyat sonrası her hastanın dinlenim basınçlarının düştüğünü ve ameliyat sonrasında ameliyat öncesinde mevcut olan ağrı, kanama gibi şikayetlerin ortadan kalktığı görülmüştür. Ameliyat sonrasında anal kanal dinlenim basınçlarında beklenen düşüşün cinsiyetle anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır. Anal kanal uzunluğu ile ameliyat sonrası beklenen yarar ya da oluşabilecek komplikasyona anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The Effect of Sphincter Pressure and Anal Length on the Decision of Surgery and Postoperative Process by Measurements with ERUS and Anal Manometry in Patients with Chronic Anal Fissure Aim: In our study, patients with an indication for operation with the diagnosis of Primary Chronic anal fissure were evaluated with preoperative endorectal ultrasonography (ERUS) and high resolution anal manometry (HRAM), and open lateral internal sphincteretomy (LIS) operation was performed on each patient. Patients were reevaluated with high-resolution anal manometry at the third postoperative month. It is aimed to contribute to the literature on primary chronic anal fissure disease and treatment management by examining the relationship between anal canal length, the benefit to be provided to the patient in the post-operative process and possible complications or patient satisfaction, and the rate of decrease in resting and squeezing pressure. Material & Method: Our study included a randomized controlled group of 21 patients who applied to the general surgery outpatient clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, general surgery department between the years 2021-2022 and were diagnosed with primary chronic anal fissure and decided to have surgery. The study was conducted prospectively. The structure and pressure of the anal sphincters and the length of the anal canal were evaluated with endorectal ultrasonography and high resolution anal manometry, and measurements were made before the surgery. Manometric examinations were repeated in the third month after the operation. The relationship between anal canal length, sphincter hypertonicity and the positive effects of surgery and possible complications was investigated. viii Results: In our study, a randomized 21-person group of patients admitted to the Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital General Surgery Clinic with the diagnosis of primary chronic anal fissure and decided to be operated on was evaluated with high-resolution anal manometry (HRAM) and endorectal ultrasonography (ERUS) before surgery. Manometric controls were repeated in the third postoperative month. It was investigated whether there is a relationship between anal canal length, sphincter hypertonicity and expected pressure differences before and after surgery, expected decrease and possible complications. It was investigated whether there was a significant difference between men and women between the pressure differences before and after the operation. The significance of the difference between women who had a vaginal delivery and those who did not have been examined. When the patients were evaluated before and after surgery, there was a significant increase in weight after surgery compared to preoperatively. There was a decrease in the mean sphincter pressure (mm Hg) at rest and the maximum sphincter pressure (mm Hg) at rest. The variation with the measured values was compared between anatomical anal canal ≤2 cm and >2 cm, and surgical anal canal ≤4 cm and >4 cm, and no significant difference was found. Conclusion: In our study, in accordance with the literature, it was observed that the resting pressures of each patient decreased after the operation and that the complaints such as pain and bleeding that were present before the operation disappeared after the operation. There was no significant relationship between gender and the expected decrease in anal canal resting pressures after surgery. It was observed that the length of the anal canal did not have a significant effect on the expected benefit or complications after surgery.