Al7075 levha malzemelerinin delmesi
Drilling of Al7075 sheet materials
- Tez No: 752603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, endüstride sıklıkla kullanılan Al7075 levha malzemeler kullanılmıştır ve bu malzemelerin iç gerilmelerini gidererek daha dayanıklı hale gelmesi için T65 ısıl işlem uygulanmıştır. Al7075 levha malzemelerin talaşlı imalatta işlenebilirlik özelliklerinin arttırılması adına delik delme işlemi yapılmıştır. Kesici takım ve kesme parametrelerinin etkili olduğu delme işlenebilirlik testlerinde üç farklı kesme hızı (1000 rpm, 1250 rpm, 1500 rpm), üç farklı ilerleme hızı (0.075 mm/rev, 0.1 mm/rev, 0.15 mm/rev), üç farklı kesici (100°, 120°, 138°) takım türü kullanılarak yapılmıştır. Delme işlemi sonrasında kuvvet ve tork ölçüm grafikleri çıkartılmış ve ardından delme sonucu meydana gelen delik çapının orjinal çapa kıyasla değişimi saptanılmıştır. Delme işleminde meydana gelen deformasyonu belirlemek için delik yüzeyleri, delme sonucu meydana gelen talaş parçaları ve kesici takım olan matkaptaki aşınmaların detaylı olarak incelemeleri yapılmıştır. Al7075'te T65 ısıl işleminin neden olduğu tanesel yönelmeler ve bu yönelmelerde meydana gelen elips formunda büyümeler gözlemlenmiştir. Delme işlemi sonrası A, B ve C kodları ile bahsedilen 100°, 120° ve 138° matkap uçlarının sırasıyla maksimum kuvvet değeri 469.1142 N, 676.6938 N ve 648.8334 N olarak bulunmuştur; Maksimum tork değeri ise sırasıyla 0.203067 Nm, 0.767142 Nm ve 0.361008 Nm'dir. Delme işlemi sonrasında A, B ve C kodları ile bahsedilen 100°, 120° ve 138° matkap uçlarında sırasıyla 1.084, 1.113 ve1.124 kat çap oranlarında değişim mevcuttur. Delme işlemi sonrası artan kesme hızı ile orantılı olarak delik yüzeyinde deformasyon artmıştır ve talaş oluşumu daha konik helisel bir formda oluşmuştur. Delme sonrasında kesici takımda yer yer parça yapışması ve takımda parça kopmaları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Al7075 sheet materials, which are frequently used in the industry, were used and T65 heat treatment was applied to make these materials more durable by relieving internal stresses. Hole drilling was performed in order to increase the machinability properties of Al7075 sheet materials in machining. Three different cutting speeds (1000 rpm, 1250 rpm, 1500 rpm), three different feed rates (0.075 mm/rev, 0.1) were used in drilling machinability tests where cutting tool and cutting parameters were effective. mm/rev, 0.15 mm/rev) were made using three different cutter (100°, 120°, 138°) tool types. After the drilling process, force and torque measurement graphs were drawn, and then the change in the diameter of the hole resulting from the drilling compared to the original diameter was determined. In order to determine the deformation occurring in the drilling process, detailed examinations of the hole surfaces, the chip pieces resulting from drilling and the wear of the drill, which is the cutting tool, were made. Grain orientations caused by T65 heat treatment and elliptical growths occurred in these orientations were observed in Al7075. After drilling, the maximum force values of 100°, 120° and 138° drill bits mentioned with A, B and C codes were found to be 469.1142 N, 676.6938 N and 648.8334 N, respectively; The maximum torque is 0.203067 Nm, 0.767142 Nm and 0.361008 Nm, respectively. After the drilling process, there is a maximum change in diameter ratios of 1.084, 1.113 and 1.124 times, respectively, in the 100°, 120° and 138° drill bits mentioned with A, B and C codes. Deformation on the hole surface increased in proportion to the increasing cutting speed after drilling and chip formation occurred in a more conical helical form. After drilling, some parts sticking to the cutting tool and part breaks are seen in the tool.