Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda leismaniasis'in serolojik tanısı için yeni biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of new serological biomarkers for diagnosis of leishmaniasis in immunocompromised patients
  1. Tez No: 752625
  2. Yazar: ESLAM SADELDIN MOHAMED SAD ELDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Leishmaniasis, Leishmania cinsi parazitlerin neden olduğu vektör kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. Yüksek mortalite oranına sahip olması nedeniyle HIV pozitif hastalarda Leismaniasis'in erken tanısı önemlidir. Serolojik testler özellikle viseral leishmaniasis (VL)'in endemik olduğu bölgelerde HIV pozitif bireylerde asemptomatik VL'in saptanmasında büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada Portekiz'in Oporto bölgesinde leishmaniasis klinik belirtisi olmayan 78 HIV pozitif hasta serolojik açıdan değerlendirilmiştir. Belirtilen hasta grubunda yeni bir biyobelirteç olarak Leishmania infantum cytosolic tryparedoxin peroxidase (LicTXNPx veya CPx antigen) ile Soluble Promastigote Leishmania Antigen (SPLA) ve rekombinant antijen rK28'in immünojenisitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu antijenlerin HIV ile enfekte subklinik VL'nin saptanmasında tanısal açıdan kullanım potansiyelleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda üç Leishmania antijeni kullanılarak yapılan ELISA testinde 2 (%2,6) HIV hastasında anti-Leishmania antikorları tespit edilmiştir. SPLA'ya karşı antikor varlığı iki hastada tespit edilirken, bu iki hastanın sadece bir tanesinde aynı zamanda rk28'e karşı da antikor yanıtı olduğu görülmüştür. Hastaların hiçbirinde Cpx antijenine karşı seroreaktivite saptanmamıştır. SPLA ve rK28 antijenine karşı antikor saptanan hasta serumunda, IFAT testi sonucunda da seropozitiflik belirlenmiştir. Leismaniasis tanısında en az iki farklı yöntem kullanılarak, tanının doğrulanması önerilmektedir. Çalışmamız sonucunda farklı antijenlerin (SPLA, rk28, Cpx) kombine kullanımı ve IFAT uygulanması ile tanının güvenirliliğinin sağlanacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a vector-borne infectious disease caused by parasites of the genus Leishmania. Early diagnosis of Leismaniasis is important in HIV-positive patients due to its high mortality rate. Serological tests are of great importance in detecting asymptomatic visceral leishmaniasis (VL) in HIV-positive individuals, especially in VL endemic regions. This study was aimed to evaluate the serologic reactivity of 78 HIV positive patients with no clinical symptomts of leishmaniasis in the region of Oporto, Portugal. In our study, we performed Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) test using three Leishmania specific antigens, Leishmania infantum cytosolic tryparedoxin peroxidase (LicTXNPx, or CPx antigen), soluble promastigote Leishmania antigen (SPLA) and the recombinant antigen rK28. Antibodies against SPLA were detected in two patients (%2,6), only one of these two patients also had an antibody response to rk28. No patient reported seroreactivity to Cpx antigen. To further support the result obtained from ELISA, indirect fluorescent antibody test (IFAT) was also performed. The results obtained from IFAT did not overlap the results of ELISA. It is always recommended to perform more than detection techniques to confirm the diagnosis. In our study, by combining three different antigens (SPLA, rk28, Cpx), as well as performing IFAT, we were able to obtain results with higher sensitivity and specifity for antileshimanial antibodies identification.