Hastanemize başvuran bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda cryptosporidium SPP ve giardia intestinalis sıklığının araştırılması
Investigationof the frequency of cryptosporidium sPP and giardia intestinalis in patients admitted to our hospital with suppressed immune system
  1. Tez No: 601450
  2. Yazar: MEDİNE CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giardia intestinalisve Cryptosporidiumspp, türleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ve ishale neden olan bağırsak parazitleridir. Özelikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ve çocuklarda tedavi edilemediğinde ölümcül olabilmektedir.Fekal-oral yol ile bulaşa sebep olan bu parazitler özelikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişileri tehdit etmektedirler. Bu çalışmamızdahastanemize başvuran bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda Cryptosporidiumsppve Giardiaintestinalisgörülme sıklığı amaçlandı. Parazit antijenlerinin saptanmasında immunkromatografik metotve kinyoun asit fast boyama kulanıldı. Bu çalışma Ocak 2017 ve Ocak 2019 yılları arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran yaşları 1-89 arasında değişen bağışıklık sistemi baskılanmış ve ishalli toplam 100 hastanın dışkı örnekleri hastanemiz Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarında; immunkromatografik metot ile Cryptosporidiumspp ve Giardiaintestinalisantijenleri arandı venativ-lugol vekinyoun asit fast boyama ile ookist, kist-trofozoitincelendi. Toplam 8 hastada Giardiaintestinalispozitif görüldü bunların 7'si çocuk hasta iken 1'i yetişkin kadın hasta olduğu tespit edildi. Hastaların 3'ünde ise Cryptosporidiumspppozitif görüldü 2 hasta çocuk hasta iken, 1'i yetişkin kadın hasta olduğu görüldü. Sonuç olarak, dışkıda antijen arayan immunkromatografik metodun maliyeti yüksek olmasına rağmen çalışması kolay, erken sonuç vermesi ve etkensel tanı yöntemlerindeki zorluklara yardımcı olduğu görülmektedir. Sonuçlarımız ayrıca hem Cryptosporidiumhem de Giardiaintestinalis'inbağışıklık sistemi baskılanmş çocuk hastalarda daha fazla saptandığını göstermiştir. Sınırlı sayıda araştırılmış örnek bulunmasına rağmen, bulgularımız bu iki parazitden kaynaklı enfeksiyonların Türkiye'de veya Avrupa ülkelerinde yapılan diğer çalışmalardaki görülme sıklığından daha yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Giardia intestinalisand Cryptosporidium sppare important agents causing diarrhea in developing and developed countries. These agents cause severe life-threatening diarrhea especially in immunocompromised people and chidren. Transmission of both of parasites is by of ingestion of contaminated water and food (fecal-oral route). They threat public health especially immunocompromised individuals. In this study, we aimed to investigate the incidence of Cryptosporidium spp and Giardia intestinalis antigens in the feces of immunocompromised patients by using chromatograph and kinyon acid-fast methods. In this study, 100 stool specimens taken from patients, between 1 to 89 years ages, were investigated at Harran University Research and Education Hospital, Medical Microbiology Laboratory, between January 2017 and January 2019. The results showed that 8 patients infected with Giardia, of these 7 were pediatric patients and one was adult female. While Cryptosporidium was detected in 3 patients one was adult female, two of them were pediatric patients. In conclusion, although the cost of antigen-seeking immunochromatographic method in stool is high, it is easy to work, it gives early results and helps to solve difficulties in the diagnostic methods. Our results also demonstrated that both Cryptosporidium and Giardia were more found in immunocompromised patients especially in pediatric ones. Although limited numbers of investigated samples, our findings revealed that infection rates with these two parasites were higher than those reported in other studies performed in Turkey or European countries.