Polimerizasyon öncesi ısıtma işleminin fissür örtücülerin akışkanlığına etkisi
The effect of heating before polymerization on the flowability of fissure sealant
  1. Tez No: 752631
  2. Yazar: İSMAİL SEFA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fissür örtücü uygulaması çürüklerin önlemesinde sıklıkla kullanılan koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biridir. Fissür örtücünün viskozitesi materyalin dişe retansiyonunu doğrudan etkilemektedir. Fissür örtücüler gibi rezin içerikli materyallerin polimerizasyon öncesi ısıtılması materyalin viskozitesini azaltarak, akıcılığını arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı; farklı doldurucu oranlarına sahip rezin içerikli dört farklı fissür örtücünün polimerizasyon öncesi farklı sıcaklıklarda olması sağlanarak, akışkanlık düzeylerinin in vitro koşullarda incelenmesi ve elde edilen verilerin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmamızda, farklı doldurucu oranlarına sahip (%0, %30, %55 ve %70) rezin içerikli dört farklı fissür örtücü materyali polimerizasyon öncesi farklı sıcaklıklarda (4ºC, 23ºC, 39ºC ve 55ºC) ısıtıldı. İstenilen sıcaklığa getirilen fissür örtücüler cam tabakalar arasına yerleştirilerek üzerlerine ağırlık konuldu. Ardından iki cam arasında yayılan fissür örtücünün yayılım çapı ölçüldü, her bir sıcaklık değerinde 20'şer akışkanlık ölçüm değeri elde edilerek toplam 320 ölçüm yapıldı. Veriler iki yönlü robust ANOVA analiziyle istatiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde; Polimerizasyon öncesi ısıtma işlemiyle fissür örtücülerin akışkanlık değerlerinde artış olduğu, doldurucu içermeyen fissür örtücülerde akışkanlık açısından en iyi sonucun en az 23ºC sıcaklıkta elde edildiği, %30 ve %55 doldurucu içeren fissür örtücülerde ise sıcaklık dereceleri arasındaki fark fazla olduğunda akışkanlık değerlerinde anlamlı fark gösterdiği saptandı. Doldurucu oranı %70 olan fissür örtücüye ısıtma işlemi uygulandığında ise akışkanlık değerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Fissür örtücülerde doldurucu oranı ve sıcaklığın akışkanlık üzerinde etkili olduğu, akışkanlık açısından en iyi sonucun elde edilebilmesi için doldurucu oranları dikkate alınarak uygun sıcaklığın seçilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fissure sealant application is one of the most frequently used preventive dentistry applications for the prevention of caries. The viscosity of the fissure sealant directly affects the retention of the material to the tooth. When the viscosity is low, the penetration coefficient is high, and the retention and efficiency of the material increases. Heating resin-containing materials, such as fissure sealants, before polymerization decreases the viscosity of the material and increases its fluidity. The aim of this study was to examine the fluidity levels of four different fissure sealants containing resin with different filling ratios at different temperatures before polymerization and to evaluate the obtained data by comparing them. For this purpose, four different fissure sealant materials with resin content with different filler ratios (0%, 30%, 55%, and 70%) were heated at different temperatures (4ºC, 23ºC, 39ºC and 55ºC) before polymerization. Fissure sealants brought to the desired temperature were placed between the glass layers, and weight was placed on them. Then, the spreading diameter of the fissure sealant spread between the two glasses was measured, 20 fluidity measurement values were obtained at each temperature value, and 320 measurements were made. The data were statistically evaluated with two-way robust ANOVA analysis. When the results were evaluated, it was determined that the fluidity values of the fissure sealants increased with the heating process before polymerization. The best result in terms of fluidity in the fissure sealants without filler was obtained at a temperature of at least 23ºC. In the fissure sealants containing 30% and 55% filler, there was a significant difference in fluidity values when the temperature difference was large. When heating was applied to the fissure sealant with a filling ratio of 70%, there was no significant difference in fluidity values. It is thought that the filling ratio and temperature affect the fluidity in fissure sealants, and that the appropriate temperature should be selected by considering the filling ratios to obtain the best result in terms of fluidity.