Kronik bel ağrılı hastalarda kayropraktik manipülasyon ile spinal dekompresyon cihaz tedavisinin alt ekstremite kas kuvveti ve denge üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparing the effect of chiropractic manipulation and spinal decompression device treatment on lower extremity muscle strength and balance in patients with chronic LOW back pain
  1. Tez No: 752630
  2. Yazar: MUSTAFA AĞRAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik bel ağrılı hastalarda kayropraktik spinal manipülatif tedavi ile spinal dekompresyon cihaz tedavisinin alt ekstremite kas kuvveti, denge performansı, lumbal bölge eklem hareket açıklığı ve mobilite, fonksiyonel durum, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Üç aydan uzun süredir bel ağrısı olan 40 katılımcı randomize olarak Kayropraktik Spinal Manipülatif Tedavi (KSMT) ve Spinal Dekompresyon (SD) gruplarından birine dahil edildi. KSMT grubuna lumbal bölge kayropraktik HVLA (High Velocity, Low Amplitude-Yüksek Hızlı, Düşük Genlikte) spinal manipülasyon ve/veya sakroiliak eklem kayropraktik HVLA manipülasyon, SD grubuna ise lumbal bölge spinal dekompresyon (traksiyon) cihaz tedavisi ve bu gruba tedavi standardı olarak, tedavi öncesi 15 dakika sıcak paket, tedavi sonrası 10 dakika soğuk paket uygulandı. Her iki grup da üç gün arayla üç kez tedavi edildi. Her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası izokinetik dinamometre (CSMI Humac-Norm) ile alt ekstremite (hamstring ve quadriceps) kas kuvveti, BDS (Biodex Denge Sistemi) cihazı ile denge performansı, inklinometre ve el parmak-zemin mesafesi (EPZM) ile lumbal bölge eklem hareket açıklığı ve mobilitesi, vizüel analog skala (VAS) ile bel ağrısı şiddeti, Revize Oswestry bel ağrısı engellilik anketi (OSW) ile fonksiyonel durum, Short form-36 (SF-36) ile yaşam kalitesi değerlendirildi. KSMT grubunda incelenen grup içi ölçümlerde, dominant bacak hamstring 600/sn. ve 1200/sn. izokinetik zirve tork, dominant bacak quadriceps 1200/sn. ve her iki bacak quadriceps 1800/sn. izokinetik zirve tork değerlerinde istatistiksel olarak olumlu farklılıklar tespit edildi (p0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda; quadriceps 600/sn. izokinetik kas kuvveti ortalamaları hariç diğer tüm dominant bacak ölçümlerinde ve non-dominant bacak hamstring ve quadriceps 1800/sn.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of chiropractic spinal manipulative therapy and spinal decompression device treatment on lower extremity muscle strength, balance performance, lumbar range of motion and mobility, functional status, pain, and quality of life in patients with chronic low back pain. 40 participants with low back pain existing more than 3 months were randomized into one of two groups as Chiropractic Spinal Manipulative Therapy (CSMT) and Spinal Decompression (SD). Lumbar region chiropractic HVLA (High Velocity, Low Amplitude) spinal manipulation and/or sacroiliac joint chiropractic HVLA manipulation was applied to CSMT group, and lumbar region spinal decompression (traction) device therapy was applied to SD group, and as a standard of treatment was given a hot pack for 15 minutes before applying and a cold pack for 10 minutes after applying. Both groups were treated three times with an interval of three days. Before and after treatment were evaluated lower extremity (hamstring and quadriceps) muscle strength with an isokinetic dynamometer (CSMI Humac-Norm), balance performance with BBS (Biodex Balance System), lumbar range of motion and mobility with inclinometer and hand finger floor distance (HFFD), low back pain intensity with visual analog scale (VAS), functional status with Modified Oswestry low back pain disability questionnaire (OSW), quality of life with Short form-36 (SF-36) in both groups. In the intra-group measurements examined in the CSMT group, statistically positive differences were found in the dominant leg hamstring 600/sec and 1200/sec isokinetic peak torque, dominant leg quadriceps 1200/sec and both legs quadriceps 1800/sec isokinetic peak torque values (p0,05).