Hemşirelerin bütüncül yeterliklerinin iş doyumuna ve işten ayrılma niyetine etkisi ve ilişkili faktörler
The effect of nurses holistic competencies on job satisfaction and the intention to leave and related factors
  1. Tez No: 752632
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma hemşirelerin bütüncül hemşirelik yeterliklerinin, iş doyumu ve işten ayrılma niyetleri üzerine etkisini ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ankara ilinde 413 yatak kapasitesine sahip bir eğitim araştırma hastanesinde 08 Mart 2021-05 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş, evreni oluşturan 414 hemşireden çalışmaya katılmayı kabul eden 342 hemşire çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılanlardan yazılı onam alınmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, İşten Ayrılma Niyeti Alt Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans,“ANOVA”, Tukey,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”testleri, Bonferroni düzeltmesi,“Spearman”korelasyon katsayısı ve çoklu değişkenli regresyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği [5.05±1.1, (min-maks, 1.6-7.0)], Minnesota İş Doyumu Ölçeği [3.17±0.75, (min-maks, 1.0-5.0)], İşten Ayrılma Niyeti Alt Ölçeği [(2.63±1.67, (min-maks, 1.0-7.0)] puan ortalamaları orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a descriptive and relational design in order to examine the effects of nurses' holistic nursing competencies on job satisfaction and intention to leave, and related factors. The study was conducted between 08 March 2021 and 05 May 2021 in a training and research hospital with a capacity of 413 beds in Ankara. Sample selection was not made in the study, and 342 nurses out of 414 who made up the population were included in the study. Ethics committee approval, institutional permission and written consent from the participants were obtained for the study. Data; It was collected using the Introductory Information Form, the Holistic Nursing Competence Scale , the Minnesota Satisfaction Questionnaire Scale, and the Intention to Leave Subscale. Percentage, frequency,“ANOVA”, Tukey,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”tests, Bonferroni correction,“Spearman”correlation coefficient and multivariate regression analysis were used to evaluate the data. Nurses' Holistic Nursing Competence Scale [5.05±1.1, (min-max, 1.6-7.0)], Minnesota Satisfaction Questionnaire Scale [3.17±0.75, (min-max, 1.0-5.0)], Intention to Leave Sub-Scale [(2.63±) 1.67, (min-max, 1.0-7.0)] mean score is moderate.