Heidegger'in Nietzsche okuması
Heidegger's reading of Nietzsche
- Tez No: 752643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; Heidegger perspektifinden Nietzsche felsefesine yeni bir boyut kazandırmaktır. Bu amaç doğrultusunda tez kapsamında Heidegger ve Nietzsche felsefesinin daha iyi anlaşılması için Nietzsche'nin hangi manada ve hangi çıkarımlar ağı temelinde metafiziğin tamamlanışının sembolü veya son metafizikçi olarak yorumlanacağının, Heidegger'in Nietzsche okuması dahilinde değerlendirilmesi yapılacaktır. Yine bu tez çalışmasında özellikle“nihilizm”,“güç istenci”,“üst insan”,“ebedi dönüş”ve“değerlerin yeniden değerlenişi”, kavramlarının metafiziğin varlık ve öz ayrımına dayandırılarak açıklanması ve temel bağlamı biçimlendirecektir. Heidegger düşüncesinin genel kapsamı çerçevesinde değerlendirilen metafizik kavramı, bir dönem kapatarak yeni bir döneme kapı aralaması bakımından düşünüldüğünde Nietzsche dönem kapatan olması açısından bir dönüm noktasıdır. Nitekim Heidegger açısından Nietzsche'nin felsefi düşüncesinin metafiziksel özellik barındırması bakımdan metafizik geleneğine bir dönüm noktası olması, filozofun kullandığı kavramlar veya düşüncenin içeriğinde kendini fark ettirmemektedir. Fakat Nietzsche'nin felsefesine temel olan düşünceleri, metafiziğin özsel yapısına ve esas kavramlarına kadar geri götürmek olanaklıdır. Ayrıca, Nietzsche'nin düşüncede boyut atlayışının dille ilgili olduğunu da vurgulamadan geçmek mümkün değildir. Heidegger göre, bir düşünürü metafizik yapmaktan uzak tutan onun radikal, zorlayıcı ve katı söylemleriyle tam bir dil ustası olmasıdır. Çalışmanın kapsamında öncelikle Nietzsche felsefesi ve temel kavramlarına yer verilecek olup, ardından Heidegger'in düşünsel izleğinde Nietzsche'nin yeri ve konumu değerlendirilecektir. Heidegger'in varlık üzerine kurulu felsefesinin temellenip şekillenmesinde önemli bir konumda yer alan Nietzsche, Heidegger açısından son Batı metafizikçisi olarak yer almaktadır. Son Batı metafizikçisi olarak değerlendirilen Nietzsche ile hesaplaşmaya girişen Heidegger, kendi perspektifinden Nietzsche düşüncesine yeni bir yorum kazandırma, Batı metafizik geleneğinin varlık anlayışını ortadan kaldırma ve Antik Yunan varlık anlayışına dönme amacındadır. Bu bağlamda, Heidegger felsefesinin dönüm noktasını oluşturan Nietzsche, kullandığı yol ve yöntemlerle Heidegger felsefesinin temel taşlarını yerine oturtmasında yol gösterici olup, önemli bir konumda yer almaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It is to add a new dimension to Nietzsche's philosophy from the perspective of Heidegger. For this purpose, within the scope of the thesis, in order to better understand Heidegger and Nietzsche's philosophy, it will be evaluated within the scope of Heidegger's reading of Nietzsche that Nietzsche will be interpreted as the symbol of the completion of metaphysics or on the basis of which network of inferences. Again, in this thesis, the metaphysics of the concepts of“nihilism”, will to power“, ”superhuman“, ”eternal return“ and ”revaluation of values" will be explained based on the distinction between existence and essence of metaphysics and will shape the basic context. When the concept of metaphysics, which is evaluated within the framework of the general scope of Heidegger's thought, is considered in terms of closing a period and opening the door to a new one, Nietzsche is a turning point in terms of closing the period. As a matter of fact, for Heidegger, the fact Nietzsche's philosophical thought is a turning point in the metaphysical tradition in terms of having a metaphysical feature does not make itself noticed in the concepts used by the philosopher or in the content of the thought. However, it is possible to take the ideas that are the basis of Nietzsche's philosophy back to the essential structure and basic concepts of metaphysics. Moreover, it is not possible to pass without emphasizing that Nietzsche's dimensional jump in thought is related to language. According to Heidegger, what keeps a thinker away from metaphysics is that he is master of language with his radical, compelling and rigid discourses. Within the scope of the study, first of all, Nietzsche's philosophy and basic concepts will be included, and them Nietzsche's place and position in Heidegger's intellectual path will be evaluated. Nietzsche, who has an important position in the foundation and shaping of Heidegger's philosophy based on being, is the last Western metaphysician for Heidegger. Heidegger, who came to terms with Nietzsche, who is considered as the last Western metaphysician, aims to give a new interpretation to Nietzsche's thought from his own perspective, to eliminate the understanding of being in the Western metaphysical tradition and to return to the Ancient Greek understanding of being. In this context, Nietzsche, who constitutes the turning point of Heidegger's philosophy, is in an important position by guiding him in putting the cornerstones of Heidegger's philosophy in place with the ways and methods he uses.