Pandemi dönemi gençlerin sosyalleşme sürecinde aile ve çevre ilişkileri
Family and environmental relations in the socialization process of young people in the pandemic period
  1. Tez No: 752642
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DİRİMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tüm dünyayı 2019 yılında etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, ülkelerin sağlık, ekonomi, eğitim başta olmak üzere her alanda sosyolojik değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Sosyal mesafenin korunabilmesi için alınan tedbirler, okulların çevrimiçi eğitime geçmelerine neden olmuştur. Araştırma üniversitelerin örgün eğitimine ara vermek zorunda kalan, fiziki olarak üniversiteden uzaklaşmış gençlerin sosyalleşme, aile ve çevre ilişkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç kapsamında, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinden, 60 üniversite öğrencisi ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan gençlere, pandemi öncesi ve pandemi sürecinde boş zamanları nasıl değerlendirdikleri, aile ile yaşamanın ne gibi deneyimlere yol açtığı, ekonomik anlamda neler yaşadıkları, çevre değişiminin sosyalleşme açısından ne gibi farklılıklar yarattığı konuları hakkında sorular yöneltilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve bütüncül bakış açısını göstermek amacıyla araştırma modeli olarak fenomenolojik yöntem esas alınmıştır. Veriler, nitel ve karma yöntemler için profesyonel veri analizi yazılımı olan MAXQDA 2022 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, pandemi sürecinde gençlerin, sosyalleşme, aile ve çevre ilişkilerinde değişimler yaşandığı ortaya çıkmıştır. Pandemi süreci gençlerin sosyalleşme süreçlerinin değişimine ve problemler yaşamalarına neden olmuştur. Gençlerin sosyalleşme alanında problem yaşamalarının nedeni ise Pandemi sürecinin eğitimi mekânsızlaştırması genci üniversite çevresinden uzaklaştırması olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which affected the whole world in 2019, caused sociological changes in every field, especially in health, economy and education. The measures taken to social distance have caused that schools have switched into the online education. The research was carried out in order to examine the socialization, family and environment relations of young people who had to take a break from the formal education of universities and were physically estranged from the university. For this purpose, interviews were conducted with 60 university students from Central Anatolia, Black Sea and Marmara regions using semi-structured interview technique. The young people interviewed were asked questions about how they used their spare time before and during the pandemic, what kind of experiences living with the family led to, what they experienced in economic terms, what differences the environmental change made in terms of socialization. In research, qualitative research method was used and phenomenological method was taken as a research model in order to show a holistic perspective. Data were analyzed in MAXQDA 2022 which is professional data analysis software for qualitative and mixed methods. As a result of the research, it is revealed that young people experience changes in socialization, family and environmental relations during the pandemic process. The pandemic process has caused the socialization processes of young people to change, and the young people returning to their family home experience problems in this process. The reason why young people had problems in the field of socialization is that the dislocation of education of pandemic process has appeared by removing the young people from university environment education and alienated young people from the university environment