The concept of disinterestedness in modern philosophy of art: Kant, Schopenhauer, Nietzsche and Heidegger
Modern sanat felsefesinde çıkarsızlık kavramı: Kant, Schopenhauer, Nietzsche ve Heidegger
  1. Tez No: 439057
  2. Yazar: BÜŞRA AKKÖKLER KARATEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çıkarsızlık (disinterestedness) kavramının modern sanat felsefesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilk olarak bu kavramın Kant'ta nasıl tanımlandığı ve özgün anlamını kazandığı açıklanmaya çalışılacaktır. Ardından, Schopenhauer'ın – metafiziği ile beraber ele alınacak olan – estetik çıkarsızlık tartışmasına en önemli katkısı olan beden temasına odaklanılarak beden ile estetik çıkarsızlık arasındaki ilişki görünür kılınmaya çalışılacaktır. Sonrasında, estetik çıkarsızlık kavramına dair, Nietzsche'nin düşüncesinin bu kavramın kısmi onaylanmasından, estetik deneyimin fizyolojik yönü vurgulanarak eleştirisine doğru olan değişimi incelenecektir. Bu noktada, Schopenhauer'un bedenin rolüne dair yaptığı vurgu da göz önünde tutularak estetik deneyimde bedenin işlevinin tam olarak Nietzsche'de geliştiği tartışılacaktır. Nietzsche'nin estetik çıkarsızlık konusundaki değişimini detaylandırmak için Apolloncu ve Diyonisosçu sanat dürtüleri (art drives), esrime (Rausch) ve son olarak yaşamın olumlanması ve yadsınması kavramları tartışılacaktır. Son olarak, Heidegger'in çıkarsızlık kavramını nasıl yorumladığı incelenecektir. Bu amaçla, ilk olarak Heidegger'in estetik çıkarsızlık kavramının yanlış okunmasını başlatan olarak yorumladığı Schopenhauer'a ilişkin tatışmasına odaklanılacaktır. Ardından, Heidegger'in Kant ve Nietzsche arasında kurduğu bağ düşünmeden alınan haz ve çıkar kavramları dikkate alınarak sorunsallaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the concept of disinterestedness in the modern philosophy of art. To this end, I firstly attempt to elucidate how this concept is described and gained its specific meaning in Kant. Then, I focus on Schopenhauer's salient contribution to the discussion of aesthetic disinterestedness – thought along with his metaphysics –, namely the body, and attempt to bring into view the relation between the body and aesthetic disinterestedness. In the following, I investigate how Nietzsche's thought concerning the concept of disinterestedness has shifted from the partial approval of the concept to its criticism by emphasising the physiological aspect of aesthetic experience. Bearing in mind Schopenhauer's emphasis on the role of the body, I discuss that its function in aesthetic experience is fully developed in Nietzsche. To elaborate Nietzsche's shift on the concept of disinterestedness, I discuss the concepts of Apollinian and Dionysian art drives, Rausch, and lastly the affirmation and denial of life. Finally, I investigate Heidegger's understanding of the concept of disinterestedness. For this purpose, I problematise his claims as to the instigator of the misreading of this concept, namely Schopenhauer, and as to the link he draws between Kant and Nietzsche by paying attention to the concepts of pleasure of reflection and interest.