Design and analysis of a new variable incidence wing and ruddervator mechanisms for UAVs
İHA'lar için yeni bir değişken oturma açılı kanat ve v kuyruk mekanizmalarının tasarımı ve analizi
- Tez No: 752655
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma kapsamında insansız hava araçlarının deniz platformlarından kısa mesafede kalkış ve inişini sağlayacak bir kanat ve v kuyruk mekanizması tasarımı yapılmıştır. Kanadın hücum açısı kademeli olarak değiştirilerek hava aracının ürettiği kaldırma kuvvetinin artırılması amaçlanmıştır. Bu tasarımı gerçekleştirirken kategori – A sınıfında bir tasarım yapıldığı için fail-safe bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uçağın statik stabilitesinin bozulmaması için nötral pointin konumunun değişmesinin önüne geçebilmek amacıyla v kuyruğa da hareket verilmiştir. Bu iki mekanizma tasarımıyla uçağın uçuş mekaniği karakteristikleri değiştirilerek, insansız hava aracının teker kesme mesafesinin azalması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In scope of this study, a new special design of wing and ruddervator mechanisms are developed in order to take off and land UAVs from navy carriers with short runway. The angle of attack of wing of the UAV is gradually increased during take-off and landing in order to enhance the generated lift by wings. The design of these mechanisms are performed within“fail-safe design mentality”as these mechanism are Category-A class structures of UAVs. In order not to change the static stability of UAV while angle of attack of wing changes, it is mandatory to keep neutral point position unchanged, to ensure this, ruddervator angle of attack is also changed. It is aimed to shorten the take-off distance of aircraft by changing flight mechanics characteristics of UAV by dint of special mechanism design of wing and ruddervator.