Sağlık harcamalarının finansmanında tamamlayıcı sağlık sigortasının rolü: Üniversite çalışanları üzerine bir araştırma
The role of complementary health insurance in financing health expenditures: A research on university employees
- Tez No: 752656
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada; Kayseri ilinde bulunan üniversitelerin çalışanlarının sağlık harcamalarının finansmanında tamamlayıcı sağlık sigortasının rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Sağlık harcamalarının finansmanında özel sağlık sigortasının bir çeşidi olan tamamlayıcı sağlık sigortaları konusunda yapılan çalışmalar oldukça az sayıdadır ve birçoğu rastgele belirlenen örneklemler üzerinde yürütülmüştür. Üniversitelerin toplumsal rolü dikkate alındığında; dört üniversite çalışanlarının katılımı ile geniş düzeyde yapılan ilk çalışma olması araştırmamızın farkını ve önemini ortaya koymaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ürününün bilinirliği ve sahipliğini artırma konusunda araştırma sonuçlarının; sigorta şirketlerine, ilgili sigorta ile ilgili çalışmalarını geliştirerek iyileştirmeler yapması konusunda yol gösterici nitelikte olması öngörülmektedir. Bu amaç doğrultusunda, Kayseri ilinde bulunan 406 üniversite çalışanına; demografik özelliklerin yanında, tamamlayıcı sağlık sigortası hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmeye ve mevcut uygulamayı değerlendirmeye yönelik toplam 38 sorudan oluşan online anket uygulanmıştır. Araştırma ile tamamlayıcı sağlık sigortası ve genel sağlık sigortasına ilişkin görüş ve beklenti düzeyleri ile demografik değişkenler, tercih edilen sağlık kurumlarına ve yıllık sağlık harcamalarına ilişkin değişkenler arasında ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, erkek katılımcıların genel sağlık sigortasına ilişkin görüş ve beklenti düzeylerinin daha yüksek olduğu, genel sağlık sigortasına ilişkin görüş ve beklenti düzeyleri sonucu tercih edilen sağlık kurumunun en çok üniversite hastanesi olduğu tespit edilmiştir. Yıllık yapılan sağlık harcamasının gerek tamamlayıcı gerekse genel sağlık sigortasına ilişkin görüş ve beklenti düzeylerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research; It is aimed to determine the role of complementary health insurance in financing the health expenditures of the employees of the universities in Kayseri. Studies on complementary health insurance, which is a type of private health insurance in financing health expenditures, are very few and most of them were carried out on randomly determined samples. Considering the social role of universities; The fact that it is the first study conducted at a large scale with the participation of four university employees reveals the difference and importance of our research. The results of the research on increasing the awareness and ownership of the complementary health insurance product; It is envisaged that it will guide the insurance companies in making improvements by developing their studies related to the relevant insurance. For this purpose, to 406 university employees in Kayseri; In addition to demographic characteristics, an online questionnaire consisting of 38 questions was applied to measure the level of knowledge about complementary health insurance and to evaluate the current practice. With the research, the existence of the relationship between the opinions and expectations about complementary health insurance and general health insurance, demographic variables, preferred health institutions and annual health expenditures were investigated. As a result of the research, it has been determined that male participants have higher levels of opinions and expectations about general health insurance, and the preferred health institution as a result of their opinion and expectation levels about general health insurance is the university hospital. It has been concluded that annual health expenditure affects the level of opinions and expectations regarding both complementary and general health insurance.