Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönelik görüşleri Ağrı ili örneği
Opinions of managers and teachers working in vocational and technical Anatolian high school affiliated with the Ministry of National Education on occupational health and safety practices: The example of Ağrı province
- Tez No: 976910
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde okullar, öğrencilere bilgi ve beceriyi aktarmanın yanında, öğrencilerin farklı yönlerinin gelişimine katkı sağlayan, onları gelecekteki iş hayatlarına hazırlayan, sosyal etkileşimlerin olduğu yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve diğer çalışanların birlikte yaşadığı, iş kazasına açık alanlardır. Okullardaki bu misyon değişikliği farklı yükümlülükler getirmiştir. Toplumun ve diğer okul paydaşlarının okullardan akademik başarının yanında, farklı beklentileri oluşmuştur. Beklentilerin başında sağlık ve okul güvenliğinin geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Verimi yüksek bir eğitim-öğretim ortamının tesis edilmesinde en öncelikli koşullardan biri de sağlık tedbirleri alınmış ve güvenliği sağlanmış eğitim ortamlarıdır. Okul türlerine baktığımızda neredeyse iş kazalarının yarısının mesleki eğitim veren okullarda gerçekleştiğini görmekteyiz. Kaza oranının bu denli yüksek olması, bu tür okulların tehlikeli sınıfına girmesine sebep olmuştur. İş kazası ve meslek hastalığının yüksek olduğu, MTAL'de İSG tedbirlerinin alınması hayati önem taşımaktadır. Bu araştırmada MEB'e bağlı Ağrı ilinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretmenlerin uygulamada olan İSG performanslarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Araştırma; nicel yöntem, Tarama Deseni ve Kolay Ulaşılabilir Durum Örnekleme ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda uygulanan 40 maddelik, Okul İSG Performans Ölçeğine okul yöneticisi ve öğretmenlerin verdikleri yanıtlarla, okullarında uygulanan İSG uygulamaları performansına ilişkin görüşleri ve demografik değişkenler üzerinden bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada okul yöneticileri ve öğretmenlerin okullarında uygulanan İSG ile ilgili performansları çeşitli yönlerden incelenmiştir. Katılanların demografik özelliklerinden cinsiyet, öğrenim düzeyi, yaş, ile okul türü ve İSG eğitimi alma durumlarına göre karşılaştırma yapılmıştır. Verilerin analizi sürecinde istatistiki bir program olan SPSS kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, eğitim ve İSG eğitimi alma durumlarına dair verilere ulaşmak için bağımsız değişkenler t-testi; yaş durumlarına dair verilere ulaşmak için ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ayrıca yaş durumlarına göre anlamlı bir farklılık oluşturan grubu bulmak için Bonferroni uygulanmıştır. Ölçek ve boyut bazlı güvenirlikleri hesaplamak gayesiyle de Cronbach's Alpha kullanılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, çözümler ve iyileştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Schools today not only serve as institutions for imparting knowledge and skills to students but also play a critical role in fostering their holistic development, preparing them for future careers, and facilitating social interactions among administrators, teachers, students, and other staff. However, these environments are also prone to occupational accidents. This shift in the mission of schools has introduced new responsibilities. Beyond academic achievement, society and other school stakeholders have developed additional expectations from schools, with health and safety being paramount. One of the primary prerequisites for establishing an effective educational environment is the implementation of health measures and the assurance of safety in school settings. When examining different school types, it is evident that nearly half of occupational accidents occur in vocational education institutions. The high incidence of accidents has led to these schools being classified as high-risk environments. Consequently, the implementation of Occupational Health and Safety (OHS) measures in Vocational and Technical Anatolian High Schools (MTAL) is of vital importance. This study aims to evaluate the OHS performance of administrators and teachers in Vocational and Technical Anatolian High Schools affiliated with the Ministry of National Education in Ağrı province. The research was conducted using a quantitative approach, employing a survey design and convenience sampling. A 40-item School OHS Performance Scale was administered to collect data on the perspectives of school administrators and teachers regarding OHS practices in their schools, with comparisons made based on demographic variables. The study examined the OHS performance of administrators and teachers from various perspectives, including gender, educational level, age, school type, and OHS training status. Data analysis was performed using the SPSS statistical software. Independent t-tests were used to analyze data related to gender, educational level, and OHS training status, while one-way analysis of variance (ANOVA) was employed for age-related data. The Bonferroni test was applied to identify the specific group causing significant differences in age-related findings. Additionally, Cronbach's Alpha was calculated to assess the reliability of the scale and its dimensions. Based on the findings, solutions and recommendations for improvement were proposed.