Obez bireylerde ayak, ayak bileği biyomekanik özelliklerinin, ayak bileği propriosepsiyon ve taban altı duyusunun yaralanma sıklığı ve düşme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of biomechanical features of foot- ankle, ankle proprioception and sensation of the sole of the foot in obese individuals on the frequency of injury and on falls
  1. Tez No: 752665
  2. Yazar: FEYZA KELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obezite dünya çapında bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra alt ekstremiteyi etkileyen kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile de ilişkilidir. Obezite ve ayak ağrısı arasındaki ilişki, aşırı vücut ağırlığının ayağın daha fazla mekanik yüklenmesine neden olmasıdır. Obezite ile ilişkili olabilecek ayak- ayak bileği problemlerini ve bu problemlerin propriosepsiyon, taban altı duyusu ve postürle ilişkisini inceleyen çalışmaların sayısı azdır. Bu nedenle biz de bu çalışmada obez bireylerin, düşme ve yaralanma insidansları ile propriosepsiyon, taban altı duyusu ve postürlerine dair bir inceleme yaparak bu alanda literatüre katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında, 34'ü kadın 18'i erkek, 26 obez bireyden oluşan deney grubu ve aynı demografik özelliklere sahip (benzer yaş, cinsiyet) sağlıklı (obez olmayan, VKİ ≤24,99 olan) 26 bireyden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 52 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmada obez bireylerin, düşme ve yaralanma insidansları ile ayak, ayak bileklerine dair propriosepsiyon, taban altı duyusu ve postürlerine yönelik bir inceleme yapılmıştır. Sonuç olarak obez bireylerde düşme durumları arasında anlamlı bir fark bulunamamışken obez bireylerin düşme sıklığı sayı ortalamaları obez olmayan bireylerin ortalamalarından daha yüksek olduğu, obez bireylerin düşme açısından obez olmayanlara göre daha riskli olduğu, propriyosepsiyon duyusunda ise gözler açıkken obez olmayan bireylerin obez bireylerden daha iyi durumda olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin ayak postür indeksi skor ortalamalarının birbirine yakın olduğu görülmüştür. Taban altı duyusunun değerlendirilmesinde hafif dokunma duyusu incelendiğinde kontrol grubundaki bireylerin hiperestezi ve hipoestezi olma durumlarının daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In addition to being a worldwide health problem, obesity is also associated with musculoskeletal disorders affecting the lower extremities. The association between obesity and foot pain is the fact that excess body weight causes greater mechanical loading of the foot. The number of studies examining the foot-ankle problems that may be associated with obesity and the relationship of these problems with proprioception, sensation in the sole of the foot and posture is scarce. Therefore, in this study, we aim to contribute to the literature in this field by examining the incidences of falls and injuries, proprioception, sensation in the sole of the foot and postures of obese individuals. In our study, a total of 52 people (34 female and 18 male) were included: an experimental group consisting of 26 obese individuals between the ages of 18-65 and a control group consisting of 26 healthy (non-obese, BMI ≤24.99) individuals with the same demographic characteristics (similar age, gender). An investigation on the incidence of falls and injuries, proprioception of the feet and ankles, sensation in the sole of the foot and postures of obese individuals was conducted in this study. As a result, no significant difference between the falling tendencies of obese individuals was found, while the average number of falls of obese individuals was higher than the average of non-obese individuals, obese individuals were more risky in terms of falling than non-obese individuals. Non-obese individuals were observed to be in a better condition than obese individuals when eyes were open in terms of the sense of proprioception. In addition, it was observed that the foot posture index score averages of the individuals in the study and control groups were close to each other. When the sensation in the sole of the foot was examined in the evaluation of the subfloor sense, it was observed that the individuals in the control group were more likely to have hyperesthesia and hypoesthesia.