Genç erişkin fazla kilolu ve obez bireylerde ayak kor egzersizleriyle uygulanan tüm vücut vibrasyon egzersiz eğitiminin ayak bileği kas kuvveti, denge ve propriyosepsiyona etkisi
Effects of whole body vibration exercise training applied with foot core exercises on ankle muscle strength, balance and proprioception in overweight and obese young adult individuals
  1. Tez No: 977596
  2. Yazar: KÜBRA NUR YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRSAD ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erişkin fazla kilolu ve obez bireylerde sekiz hafta süresince uygulanan ayak kor egzersizlerine ek olarak tüm vücut vibrasyonunun (TVV) kas kuvveti, denge ve propriosepsiyon üzerine etkilerini incelemektir. Randomize kontrollü, tek kör çalışmaya 25–39.9 kg/m² vücut kitle indeksine sahip 25 birey katıldı. Katılımcılar, ayak kor egzersizleri uygulanan egzersiz grubu (EG, n=12) ve egzersiz sırasında ek olarak TVV uygulanan TVV ile kombine egzersiz grubu (TEG, n=13) olarak ikiye ayrıldı. Tüm katılımcılar haftada 3 gün, yüz yüze ve fizyoterapist denetiminde toplam 24 egzersiz seansı tamamlandı. Katılımcılar çalışma öncesi ve sonrası; kas kuvveti, Stabilitenin Limitleri, Modifiye Klinik Duyusal Etkileşim Testi (mCTSIB), Tek Ayak Denge (TAD) ve Tek Ayak Propriyosepsiyon (TAP) testleriyle değerlendirildi. Çalışma öncesi ve sonrası tüm yönlerde ölçülen kas kuvveti, stabilitenin limiti, sol tek ayak denge testlerine ait veriler arasında her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (tüm veriler için p≤0.01), gruplar arası analizde çalışma öncesi ve çalışma sonrası verilerde anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Çalışma öncesi ve sonrası EG'ye ait sağ tek ayak denge testi (p=0.004) ve sol gövde toplam standart sapma (p=0.015) verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu gruplar arası analizde çalışma öncesi ve çalışma sonrası verilerde anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, ayak kor egzersizlerinin, TVV ile kombine yapılan ayak kor egzersizlerine kıyasla denge ve propriosepsiyonu geliştirmede daha üstün olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of adding whole-body vibration (TVV) to foot core exercises on muscle strength, balance, and proprioception in overweight and obese young adults. A randomized controlled, single-blind study was conducted with 25 individuals with a body mass index between 25 ≤ BMI ≤ 39.9 kg/m². Participants were divided into two groups: the exercise group (EG, n=12), which performed only foot core exercises, and the TVV combined exercise group (TEG, n=13), which received TVV during the exercises. All participants completed 24 face-to-face exercise sessions, three times per week, under the supervision of a physiotherapist. Pre- and post-intervention evaluations included muscle strength, Limits of Stability, Modified Clinical Test of Sensory Interaction on Balance (mCTSIB), Single-Leg Balance (TAD), and Single-Leg Proprioception (TAP) tests. Significant improvements were observed in muscle strength in all directions, Limits of Stability, and left TAD within both groups (all p≤0.01). However, no significant differences were found in between-group comparisons for pre- and post-intervention data (p>0.05). In the EG, significant improvements were observed in right TAD (p=0.004) and left trunk total standard deviation (GTSS) of the TAP test (p=0.015), but again, no significant between-group differences were detected (p>0.05). In conclusion, foot core exercises alone were found to be more effective than TVV combined with foot core exercises in improving balance and proprioception.