Endüstriyel patlamalardan kaynaklanan tozların bitkiler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dusts from industrial blasti̇ng on plants
- Tez No: 752672
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN KEKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Patlayıcılar ve Patlatma Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada endüstriyel patlatmadan kaynaklı oluşan tozların bitkiler üzerinde ki fiziksel değişikleri araştırılmıştır. Bu araştırmada farklı kimyasal yapı ve renk de üç değişik toz tipinin ( kuvars tozu, kireçtaşı tozu ve kömür tozu ) en fazla üretilen ve tüketilen domates biber ve patlıcan bitkileri üzerine fiziksel etkileri incelenmiştir. Çalışmada özel mesken olarak kullanılan bir alanda model sera tasarlanmış ve araştırma bu model serada takip edilmiştir. Bitkilerin gelişme ortamı olan havadaki kirleticiler gelişme ortamını bozduğu için bitkilerin gelişimini havadaki kirletici konsantrasyonun kimyasal yapısı ve maruziyet değerine bağlı olarak etkilemektedir. Bitkilerde, gelişme farklıları, çap değişimlerinin yanı sıra yapraklarda ve meyvelerde oluşan değişimler incelenmiş ve bitkilerin tozun kimyasal yapısına bağlı olarak olumsuz etkilendiği görülmüştür. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde bitkiler üzerinde en fazla olumsuz etkinin sırasıyla kuvars tozu, kömür tozu ve kireçtaşı tozu uygulamaların da olduğu bulunmuştur. Bitkilerin boylarının uzama sürecinin diğer özelliklere göre daha az etkilendiği görülmüş en fazla etkinin beklendiği gibi yapraklar üzerinde olduğu görülmüştür. Bitki yapraklarında renk değişimleri, dairesel açılmalar ve çürümeler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiments on the powders obtained in this study were investigated. The largest construction and concrete stone and ash type of this different dust type (silica powder, limestone and coal dust) will be abandoned. A model greenhouse was required in an area used as a private residence, and this model was followed in the greenhouse. Since what will happen in the air, which is the cultivation of plants, will disrupt the development, the preparation for cultivation takes place from the production in the air regarding the product structure and the course. In plants, differences in developments, changes in anchors as well as leaves and fruits are positively affected by the crops studied and grown. It is thought to have the most negative impact on plants that can be evaluated in terms of work. As seen from the elongation of the plants, the most is expected from the impact on the leaves. It has been observed that the plants cannot be dyed with colors and there are decays.