Değerler eğitimi uygulamalarına yönelik öğretmen ve veli tutumlarının incelenmesi
The attitudes of teachers and parents oriented to values education
  1. Tez No: 752700
  2. Yazar: SÜMEYYE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı okullardaki değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin veli ve öğretmen tutumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Niğde İlindeki ilköğretim okullarında bulunan öğretmenler ve veliler oluşturmaktır. Çalışmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Niğde İlinde seçilen ilköğretim okullarında bulunan 150 öğretmen ve 150 veli oluşturmaktır. Araştırmada nicel veriler“Değerler Eğitimi Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve örneklemler tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Değerler Eğitimi Tutum Ölçeği 150 öğretmen ve 150 veli olmak üzere 300 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler kullanılmış, araştırmada çeşitli değişkenler açıcından farklılaşmanın olup olmadığını incelemek amacıyla Non-parametrik testlerden olan Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Öğretmenlere ve velilere uygulanan değerler eğitimi tutum ölçeğinin madde ortalaması 'Kesinlikle Katılıyorum' aralığında olduğu gözlemlendiğinden, öğretmenler ve velilerin değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin tutumlarının olumlu olduğu söylenebilmektedir. Öğretmen ve velilerin değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin tutumlarının değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde DETÖ puan ortalaması ile cinsiyet, medeni durum, yaş değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the attitudes of teachers and parents oriented to values education in terms of divergent variables such as gender, marital status and age. In this research, survey model, which is one of the quantitative research methods, is used. The population of the research consists of teachers and parents at schools in Niğde during 2020-2021 educational year. As for the sample of the research, it includes 150 teachers and 150 parents at selected elementary schools in Niğde during 2020-2021 educational year. The quantitative data of the research is collected by using“The Values Education Attitude Scale”and the sample is selected through the usage of stratified sampling method. The Values Education Attitude Scale is applied to 300 participants in total including 150 teachers and 150 parents. The acquired data is analyzed through SPSS programme. The descriptive statistics are used in data analysis and the nonparametric tests such as Mann Whitney U and Kruskal Wallis are used with the intent of analyzing whether discrepancies appear or not in reseach with regards to several variables. Because of the fact that item avarage of values education attitude scale which is applied to teachers and parents is observed 'totally agree', ıt can be said that their manner to values of education is positive. When we analyze that whether their manners to values education changes or not according to variables, there isn't found any reasonable differences between VEAS point average, gender, maritial status and age ( p>0.05).