Tartım sistemi ve uygulaması
- Tez No: 75278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi çalışmasında endüstriyel bir tartı sistemi tasarımı gerçeklenmiştir. Ayrıca sistem hakkında ayrıntılı teorik bilgilerde verilmiştir. Tartım işlemini gerçekleştirirken elektronik yük hücresi kullanılmıştır. Tezde bu yük hücreleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Diğer tartım çeşitleri hakkında bilgiler verilmiş ve gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır. Tezde kullanılan yöntem ayrıntılı bir şekilde verilmiş ve gerekli akış diyagramları çıkarılmıştır. Tezde kullanılan ADC tümdevresi çok fonksiyonlu bir tümdevredir. Bu tümdevrenin kullanılması elektronik kartı benzerlerine göre oldukça küçük ve basit hale getirmiş ve tartım sistemine bir çok avantajları beraberinde getirmiştir. Bunlardan en önemlisi tuş takımı ile kalibrasyon edilebilmedir. Tezde önce bu entegrenin çalışma biçimi olan sigma-delta tipi ADC 'ler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş ve daha sonra bu tümdevrenin teorik bilgileri ile birlikte devrede kullanımı da ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca bu çevirme yönteminden başka analog sayısal çevirme yöntemleri ilke olarak açıklanmış ve birbirleriyle gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır. Tez devresinde gerilim kararlılığı için band aralığı referans entegre devresi kullanılmıştır. Devrede hassas olan beslemeler buradan verilerek devrenin kararlılığı sağlanmıştır. Tezde band aralığı referansı ayrıntılı olarak verilmiştir ve kullanılan entegre hakkında açıklamalar yapılmıştır. Yine referans olarak kullanılan diğer yöntemler de açıklanmıştır. Sayısal yük hücresinden gelen veri alçak geçiren bir analog filtreden geçirildikten sonra sayısala çevrilir ve işlenmek üzere mikrokontrolör bloğuna verilir. Tezde İntel firmasına ait MCS51 serisinden 87C51 mikrokotrolörü kullanılmıştır. Yazılım genel amaçlı olup değişik terazi tiplerine, uygun kalibrasyonla kolaylıkla uygulanabilir. Yazılımda gelen verilere önce yazılım filtresi uygulanmaktadır. Yazılım standartların gerektirdiği tüm fonksiyonları icra edebilmektedir. Yapılan kart geliştirmiye açık bir karttır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN OF AN INDUSTRIAL WEIGHING SYSTEM Digital measurement of weights is very important for tradiditional purposes. From steelyards to modern elctronic load-cells important developments have been occurred. The weigh is to measure the force of gravity on the mass of the object at the particular location in which is situated. Newton's law of universal gravitation, which points out that all metarial objects attract allaother objects. Thus, everything on or near the earth surface is attractad toward to earths center. By agreement, this attractive force of gravity has been termed the object's weight. To calculate the weighing, a lot of methods have been used in the area. Mechanical lever scales, spring balance scales and load cell weighing is the main methods which are used. Altough available in one form or another for over fifty years, the use of load cells as weighing devices has only recently become of widespread economic and engineering importance. Load cell and load cell weighing systems have several outstanding advantages: they are relatively easy to install, they have fast response and short settling time, they are not subject to wear, they permit remote location of the readout module, and they yield an analog weight signal that is either directly compatible with or easily converted to, standart control instrumentation. In digital measurement of weighing, electronic load-cells are used commonly. A load-cell converts applied force to voltage differences. A load-cell includes three parts; The mechanical model where the input force is converted to a change in strain, strain gauge where the change of strain is converted to change in resistance and xn