Kovan önü ve kovan içi arı zehiri üretim tekniklerinin zehir kalitesi ve miktarı üzerine etkileri
The effects of bee venom production techniques on venom quality and amount
- Tez No: 752790
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Anadolu ırkı bal arısı (Apis mellifera anatoliaca) kolonilerinden, kovan önünden ve kovan içinden arı zehiri toplanması, toplanan arı zehirlerinin genel miktarları ile apamin, fosfolipaz A2 ve melittin miktarlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlandı. Bir arı çiftliğinden kovan önünden sekiz ve içinden 12 arı zehiri örneği, iki farklı cihazla, öğle (13:00-14:00 arası) ve akşam (17:00-18:00 arası) saatlerinde toplandı. Arı zehiri, numuneleri 280cm2 (Tip I) ve 480cm2 (Tip 2) toplama alanına sahip iki farklı cihazla toplandı. Arı zehirlerinin apamin, fosfolipaz A2 ve melittin analizi HPLC-DAD sistemi ile yapıldı. Her cihazın kendi içinde kovan önü ve içi ile öğle ve akşam toplanan miktarları arasında fark bulunmasına rağmen bunun istatistiki olarak önemli olmadığı belirlendi. Ancak Tip II arı zehiri toplama cihazı ile akşam toplanan numunelerin fosfolipaz A2 miktar ortalamasının öğle ortalamasından istatistiki olarak yüksek olduğu (p=0,048) tespit edildi. Pratik olması bakımından kovan içinden arı zehiri toplamanın daha avantajlı olduğu kanısına varıldı. Apamin, fosfolipaz A2 ve melittin oranlarının diğer benzer çalışma sonuçlarıyla uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was collection of bee venom samples from front and inside of the hive in Anatolian honey bees (Apis mellifera anatoliaca), to determine collected bee venom amounts, analyze of the samples for apamin, phospholipase A2 and melittin, and to evaluate obtained results. Totally 20 bee venom samples were collected consist of eight of honey bee samples were collected from front of the hive and 12 bee venom samples were collected from inside of the hive. Bee venom samples were collected by two kinds of collectors that have 280cm2 (Tip I) and 480cm2(Tip II) glass surface areas for bee venom collection at midday (13:00-14:00) and evening (17:00-18:00). Bee venom samples analyzed by HPLC-DAD system for apamin, phospholipase A2 and melittin. The amounts of bee venoms were different for Tip I for between front and inside of hive, and between midday and evening, but these differences were not significant. However, the phospholipase A2 amount of venom samples collected in evening with Tip II collector was higher than amount of midday and this difference was significant (p=0.048) as statistically. Apamin, phospholipase A2 and melittin results were similar with literatures results.