Akıllı kartlar
  1. Tez No: 75280
  2. Yazar: TAYFUN ÖZÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Akıllı kart kavramı, kırmık teknolojisinin çok gelişmesiyle birlikte, bankacılıkta ve diğer sektörlerde kullanılan plastik kartların içerisine kırmık konulması fikri ile ortaya çıkmıştır. Bu sayede 64K seviyesine ulaşan bilgi kapasitesi ve DES, RSA gibi şifreleme algoritmalarını yürütme gücü kart üzerinde taşınabilir bir hale gelmiştir. Bellek kartları ve mikroişlemcili kartlar olmak üzere iki çeşit akıllı kart vardır. Bellek kartları, telefon kartı gibi, basit jeton azaltma tarzındaki işlemlerde kullanılan kartlardır. Mikroişlemcili kartlar ise esas akıllı kartlardır. Üzerlerinde mikroişlemci bulunduğundan dolayı, özellikle güvenlik gerektiren, yani işlem gücü gerektiren uygulamalarda kullanılırlar. Akıllı kartlar, iletişim şekillerine göre, kontaklı ve kontaksız olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kontaklı kartlar direkt olarak kart okuyucusu ile temas etmesi gereken ve üzerinde altın konnektör plakası bulunan kartlardır, özellikle bankacılık, cep telefonu, internet erişimi v.b. uygulamalarda kullanılırlar. Kontaksız kartlar ise radyo dalgaları ile çalışan kartlar olup, özellikle direkt temasın güç olduğu otobüs bileti, köprü bileti v.b. uygulamalarda kullanılırlar. Akıllı kartların, her geçen gün, kapasitelerinin ve işlem güçlerinin artmasıyla birlikte üzerlerine birden çok uygulama yüklenmeye başlanılmıştır. Fakat, böylece hangi uygulamanın nasıl çalışacağı, hangi kart okuyucunun hangi kartları okuyacağı gibi problemler ortaya çıkmıştır. Bu aşamada, İSO'nun (International Organization for Standardization) akıllı kartlarla ilgili ISO 7816 standardını çıkarmasıyla sözkonusu problemlerin kısmen çözümlenmesine rağmen, halen uygulamaların birbiriyle konuşması aşamasında bazı problemler bulunmaktadır. Bu problemler de EMV, GSM gibi tanım özellikleri (specifications) ile çözümlenmektedir. Bu çalışmayla, akıllı kartların güncel hayatta kullanılabilirliğinin ve avantajlarının ortaya konulması ve ortaya çıkan kartın üniversitede kullanılması muhtemel bir akıllı kimlik kartı için temel teşkil etmesi hedeflenmiştir. Projenin gerçekleştirilmesiyle, bilgisayar ortamında, daha önceden kullanılmayan yeni güvenlik ve kontrol mekanizmaları oluşturulmuştur. Ayrıca önemli bilgilerin (örneğin, kart sahibinin penisilin alerjisi olduğu gibi...) daha kolay ve daha hızlı elde edilmesi sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, kampus içerisinde, öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve diğer görevlilerin kullanabileceği bir akıllı kart hazırlanmış ve bu karta İTÜKART adı verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY A smart card is a card similar to today's plastic payment card that has a chip embedded in it. By adding a chip to the card, it becomes a smart card with the power to serve many different uses. As an access-control device, smart cards make personal and business data available only to the appropriate users. Another application provides users with the ability to make a purchase or exchange value. Smart cards provide data portability, security and convenience. Smart cards help businesses evolve and expand their products and services in a changing global marketplace. Banks, telecommunications, computer software and hardware companies, and airlines all have the opportunity to tailor their card products and services to better differentiate their offerings and brands. The combination of applications available on smart cards also may help them to develop closer relationships with their customers. There are two basic kinds of smart cards. An“intelligent”smart card contains a central processing unit that actually has the ability to store and secure information, and“make decisions,”as required by the card issuer's specific application needs. New information can be added and processed into intelligent card as it offers a read/write capability. For example, monetary value can be added and decremented as a particular application might require. The second type of card is often called a memory card. Memory cards are primarily information storage cards that contain stored value which the user can“spend”in a pay phone, retail, vending or related transaction. The intelligence of the integrated circuit chip in both types of cards allows them to protect the information being stored from damage or theft. For this reason, smart cards are much more secure than magnetic stripe cards, which carry information on the outside of the card and can be easily copied. Smart cards are an effective way of ensuring secure access to open interactive systems, such as encryption key mobility, secure single“sign-ons”and electronic digital signatures. The smart card has the capability of carrying multiple applications. A multiple application card can support different types of applications (e.g., healthcare, financial services, travel, and loyalty programs) on the card itself thereby reducing the number of cards in the wallet For example, there are some financial, multi-application cards that are planned to call for a card to include a combination of financial credit, debit and stored-value functions along with member-developed Java cardlets such as loyalty programs, local transit applications or drivers license programs.