Akıllı kartlar ile giriş çıkış uygulaması
Access control application with smart cards
- Tez No: 85926
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AKILLI KARTLAR İLE GİRİŞ ÇIKIŞ UYGULAMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Rahmi Murat ZENGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Akıllı kartlar ile çalışan bir giriş çıkış uygulaması gerçekleştirilmiştir. Giriş çıkış noktasını kontrol eden elektronik ünite tasarlanmıştır. Geçiş izini olmayan kişilerin giriş ve çıkışlarına izin verilmezken yetkili kişilerin ise giriş çıkış anındaki bilgileri kayıt edilmiştir. Geçişi engellenecek olan kişilerin elektronik ünite tarafından en kısa sürede tespit edilmesi ve geçişlerin hızlı olması için algoritmalar geliştirilmiştir. Ana bilgisayarda çalışan Windows tabanlı bir giriş çıkış kontrol programı yazılmıştır. RS232 seri haberleşme tekniği ile ana bilgisayar ve elektronik ünite arasında bağlantı kurulup bilgi alış verişi sağlanmıştır. Bilim Kodu : 500.20.24 Anahtar Kelimeler : Akıllı Kart, Elektronik Ünite, Seri Haberleşme Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
ACCESS CONTROL APPLICATION WITH SMART CARDS ( M. Sc. Thesis ) Rahmi Murat ZENGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT An access control application with smart cards is performed. The electronic unit that controls the access points is designed. While the access of unauthorised people is not allowed the access data of authorised people is stored. Algorithms are developed in order to identify the unauthorised people in very short time and provide high transaction speed. A Windows based program that runs on the mainframe computer is written. RS232 serial communication is established between the mainframe computer and the electronic unit providing the data flow between them. Science Code : 500.20.24 Key Words : Smart Card, Electronic Unit, Serial Communication Page Number : 86 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER