Ergenlerde saldırganlık düzeyinin prososyal davranış ve duygusal başa çıkma ile ilişkisi
The relationship of aggression level with prosocial behavior and emotional coping in adolescents
  1. Tez No: 752806
  2. Yazar: GİZEM ÇİÇEKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KOÇAK UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma ergenlerde saldırganlık düzeyinin belirlemek, saldırganlık düzeyinin prososyal davranış ve duygusal başa çıkma düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ilinde yer alan Selçuklu Gençlik Merkezi'ne üye olan ergenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 450 ergen oluşturmaktadır. . Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Saldırganlık Ölçeği (SÖ), Ergenlerde Prososyallik Ölçeği (EPÖ) ve Duygusal Başa Çıkma Ölçeği (Süreklilik Formu) (DBÇÖ kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma; karşılaştırmalı verilerin analizi için ise bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin saldırganlık puan ortalamasının (74,90±29,83) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive relational type in order to determine the level of aggression in adolescents and to examine the relationship between the level of aggression and the level of prosocial behavior and emotional coping. The population of the research consists of adolescents who are members of the Seljuk Youth Center in Konya. The sample of the study consists of 450 adolescents. . Personal Information Form, Aggression Scale (SS), Adolescent Prosociality Scale (EPO) and Emotional Coping Scale (Continuity Form) (DBCS) were used to collect data. Number, percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, and independent groups were used for comparative data analysis. t test, analysis of variance, pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used. According to the findings obtained from the research, it was determined that the aggression score average of the students was (74.90±29.83).