Koşke Kemengerulı Şığarmaları (1.tom) adlı eserdeki piyes, hikâye ve makalelerin Türkiye Türkçesine aktarılması ve incelenmesi
Koşke Kemengerulı Şığarmaları (1.tom) named in the work play, articles and stories, Turkey Turkish translation and analysis
  1. Tez No: 752841
  2. Yazar: SÜMEYRA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Koşke (Koşmuhamed) Kemengerulı Stalin zamanında katliama uğramış bir Kazak aydınıdır. 1876 yılında dünyaya gelen Kemengerulı, 1937 yılında kurşuna dizilmiştir. Koşke Kemengerulı yaşadığı döneme göre kendini geliştirebilmiş ve iyi yetişmiş bir entelektüeldir. Kemengerulı'nın yazdıkları o dönem için oldukça aydınlatıcı şekildedir. Dönemin adaletsizliklerini, sağlık, eğitim ve sosyal hayatını piyeslerinde, hikâyelerinde ve makalelerinde kaleme almıştır. Piyeslerinde Kazak geleneklerine çokça rastlanılır, yer yer eski gelenek ve görenekler eleştirilir. Makaleler başlığı altında kısa yazılar da mevcuttur. Çalışmada Kazak kadınlarının çektiği zorluklar ve Kazak halkının sıkıntıları görülebilir. Yazarın eserlerinde kullandığı betimlemeler ve benzetmeler metinlere hareketlilik kazandırmış ve metinleri canlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Koshke (Koshmuhamed) Kemengeruly was a Kazakh intellectual. Kemengeruly who was born in 1876, who was massacred during the time of Stalin and was shot dead in 1937. Koshke Kemengeruly is a well-educated intellectual, who has improved himself according to the period in which he lived. His works illuminate well his period. In his plays, stories and articles, it is possible to see injustice of the period and social problems. Kazakh traditions are frequently encountered in his plays, and old traditions and customs are criticized from time to time. In Kemengeruly's works, the issues and difficulties of the Kazakh women can be seen. The descriptions and metaphors used by the author have envived the texts.