Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) yeterlikleri: Bir karma desen araştırması
Technological pedagogical content knowledge (TPACK) competencies of physical education and sports teachers: A mixed pattern research
- Tez No: 752840
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma da amaç beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgi yeterliklerinin çeşitli değişkenler arasında bir farklılık olup olmadığının ortaya konmasıdır. Nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı bu araştırmada karma yöntem araştırma tasarımından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubuna nicel bölümde 712 nitel bölümde 26 öğretmen katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Yeterlilik Ölçeği ve yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler Jamovi 2.0.0 programında %5 hata payı ve %95 güven aralığında analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde eğitim durumu, kurum türü, kurumda teknolojiye erişim ve teknoloji kullanım seviyesi ikili karşılaştırmalarında parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi, cinsiyet değişkeninde ise non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yaş grubu, derse girilen kademe, hizmet süresi ve görev bölgesi karşılaştırmalarında ise parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler ise MaxQda programında analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel veri bulgularına göre beden eğitimi öğretmenlerinin TB, TAB, TPB ve TPAB alt boyutlarında erkek öğretmenlerin puan ortalamaları, kadın öğretmenlerin puan ortalamalarından istatistiksel açıdan anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal whether there is a difference between various variables in the technological pedagogical content knowledge competencies of physical education and sports teachers. In this study, in which both quantitative and qualitative data were used, a sequential explanatory design from the mixed-method research design was used. 712 in the quantitative section and 26 teachers in the qualitative section participated in the research group of the study. Personal information form, Technological Pedagogical Content Knowledge Sufficiency Scale, and structured interview form were used as data collection tools. The quantitative data obtained were analyzed in the Jamovi 2.0.0 program with a 5% margin of error and a confidence interval of 95%. In the analysis of quantitative data, independent sample t-test from parametric tests was used in pairwise comparisons of educational status, type of institution, access to technology, and technology use level in the institution, and Mann Whitney U test, one of the non-parametric tests, was used in the gender variable. One Way Variant Analysis (One Way ANOVA), one of the parametric tests, was used to compare the age group, grade, length of service, and duty area. The qualitative data obtained were analyzed in the MaxQda program. According to the quantitative data findings of the study, it was seen that the mean scores of male teachers in the TK, TCK, TPK, and TPACK sub-dimensions of physical education teachers were statistically significantly higher than the mean scores of female teachers.