Çanakkale İli Sağlıklı Hayat Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası kadınların sağlık okuryazarlığı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health literacy and healthy lifestyle behaviors in women aged 18-65 years who applied to Çanakkale Province Healthy Life Center
- Tez No: 752845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık okuryazarlığı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları, bireylerin kendi sağlık sorumluluklarını üstlenmesinde, toplum sağlığının iyileştirilmesinde ve sağlığın geliştirilmesinde etkili rol oynayan halk sağlığı kavramlarıdır. Bu çalışma; koruyucu sağlık hizmeti alan 18-65 yaş kadınların sağlık okuryazarlığı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi amacını taşıyan tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışma; Çanakkale Merkez Sağlıklı Hayat Merkezi'ne herhangi bir hizmet almak amacıyla başvuran 18-65 yaş arasında bulunan ve çalışmaya gönüllü katılan 211 kişi ile tamamlanmıştır. Soru formu, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler ve sağlık özellikleri, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II'den oluşmaktadır. Çalışmada derlenen veriler; gerekli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %48.8'inde yeterli düzey, %17.1'inin mükemmel düzey sağlık okuryazarlığı seviyeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health literacy and healthy lifestyle behaviors are public health concepts that play an effective role in individuals taking their own health responsibilities, thus improving public health and improving health. This work is a descriptive study aiming to evaluate the health literacy and healthy lifestyle behaviors of women aged 18-65 who applied to an institution to receive preventive health services. The study was completed with 211 people between the ages of 18-65 who applied to Çanakkale Province Healthy Life Center to receive any health service and participated in the study voluntarily. The questionnaire consists of personal information and health characteristics prepared by the researcher, Turkish Health Literacy Scale-32 and Healthy Lifestyle Behaviors-II. The data compiled in the study; analyzed using the necessary statistical methods. It was determined that 48.8% of the participants had sufficient level of health literacy and 17.1% of them had excellent level of health literacy.