Güncel fotoğrafta mimari ve kent soyutlamaları : Murat Germen
Architectural and urban abstractions in contemporary photography : Murat Germen
- Tez No: 752852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAKET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimiyle dijital süreçlerin özgürleştirdiği fotoğraf; soyutlama niteliğinde, deneysel, kavramsal ve kurgusal yaklaşımlara olanak vermektedir. Dijital imgelerin gerçeğin yerini aldığı ve manipülasyonlara açık olduğu bu ortam sanatçıları çalışmalarında gerçeği doğrudan ifade etmek yerine sunulan gerçeğin ne olduğunu sorgulamaya yöneltmiştir. Mimari, kent ve yaşama dair meseleleri olan sanatçılar kişisel deneyime önem veren, görünenin“ötesini”keşfetmeye yönelik yaklaşımlarda bulunarak yeni ifade dilleri geliştirerek öznel dünyalarını kurgulamışlardır. Görmenin yeni yollarının arandığı bu süreçte yaratıcılığın önü açılmıştır. Sanatçılar duygularını izleyiciye aktarmada kullandıkları yabancılaştırma yöntemleri ile algıyı harekete geçirmeye çalışarak bizleri düşünmeye davet etmektedirler. Çağdaş Türk fotoğrafının önemli isimlerinden Murat Germen, şehir plancısı, mimar ve fotoğrafçı kimliklerinden oluşan geniş vizyonu ile mekânı ve kenti merkeze alarak yaratıcı düşünme pratiğini fotoğraf ile birleştirerek“anlatı”içeren kurgular yaratmaktadır. Günümüz dünyasının teknolojik gelişmeler ve hız karşısındaki kentsel, çevresel, toplumsal ve bireysel sorunlarına yoğunlaşarak izleyicinin normalleşen algısını bozmaya yönelik çalışmalarıyla sorunlara ayna tutarak izleyici ile yüzleştirmektedir. Her bir fotoğraf serisinde ayrı bir“meselesi”olan sanatçı izleyiciyi bu katmanlaşmış yapıya dahil ederek katmanların ardındaki“öze”ulaşmasını talep etmektedir. Sanatçı yaşadığı dünya ve kendisi arasındaki çatışmayı yeni bir evren kurgulayarak, fotoğraflarıyla teknolojiyi buluşturarak, disiplinler arası bir ortamda sunmaktadır. Fotoğraflarında yaptığı başkalaşım ve dönüşümlerle mekânları tekrar üretmektedir. Görme biçimlerine odaklanan Murat Germen farklı konum-lardan çekilen fotoğrafları tek bir yüzey üzerinde bir araya getirerek zamanın olağan akışını bozarak akışkanlık ve devinim içeren özgün, sofistike bir ifade dili yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the photography liberated by the development of the technology and digital processes allow abstraction with experimental, conceptual and fictional approaches. This environment where digital images replace reality and are open to manipulations, has led artists to question what the presented reality is instead of expressing the truth directly in their works. The artists who have a matter with architecture, urban and life have developed new languages of expression by taking approaches which value personal experience and which are relevant to discovering“beyond”the visible also they fictioned their subjective worlds. During the process where new ways of seeing are sought, creativity has come into prominence. Artists have invited us for thinking with the effort of prompting perception by using defamiliarization methods which are used to transfer emotions. Murat Germen, an important name of contemporary Turkish photography with his vision of being an urban planner, architect and photographer; he creates“narrative”fictions by combining creative thinking practice with photography by way of centering space and city. His works in todays technological world of speed on the environmental urban, social and personal dilemmas of everyday life try to distrupt the normalized perceptions of individuals by mirroring problems and confronting them the viwer. The artist who has a different“matter”in each photographic series, demands the viewer to the“essence”beyond the layers by including them in this layered compositions. He presents the conflict between himself and the world he is living in by fantasying a new universe and by engaging his photographs with technology in an interdisciplinary environment. He reproduces the space with using metamorphosis and transformation in his photographs. Focusing on the ways of seeing, Murat Germen combines photographs taken from different positions on one surface and he breaks the normal flow of time and creates distinctive and sophisticated language of expression which encloses fluidity and motion.