Covıd-19 küresel salgın sürecinin öğretim ve öğrenme üzerindeki etkisine yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' perspectives on the impact of covid-19 pandemic on teaching and learning
- Tez No: 752851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
COVID-19 salgınının görülmesi ile birlikte salgının kontrol altında tutulması için Türkiye'de 13 Mart 2020 tarihinde okullarda yüz yüze eğitime ara verilmiş olup 2021-2022 eğitim öğretim yılı başına kadar eğitim öğretim faaliyetleri ağırlıklı olarak uzaktan yürütülmüştür. Bu araştırmada COVID-19 salgınının öğretim ve öğrenme üzerindeki etkisine yönelik öğretmen görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yakınsak paralel karma desende yürütülen araştırmanın çalışma grubunda 112 okul öncesi öğretmeni ile 425 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 537 öğretmen yer almaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin, nitel verilerle derinlemesine incelenmesi sonucunda uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar etkili olmadığı, öğrencilerin bedensel, duygusal ve bilişsel yönden öğrenme ihtiyaçlarının tamamının karşılanamadığı, öğrenci ve öğretmenlerin sosyal izolasyon sebebiyle psikolojik iyi oluş hallerinin olumsuz etkilendiği ve öğretmenlerin iş yükünün arttığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Uzaktan eğitim sürecinde yaşanan teknolojik alt yapı ve araç gereç ile güvenli internet erişiminin yetersizliği, öğrenmeyi kolaylaştırıcı veli desteğinin olmayışı, öğrencilerin ilgi ve motivasyon eksiklikleri ve öğretmenlerin teknolojik aletleri kullanmadaki yetersizliği sorunlarının ise uzaktan eğitimin etkililiğini azalttığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları göz önünde bulundurularak araştırma ve uygulamaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the outbreak of COVID-19 face-to-face education was suspended on 13 March 2020 in order to keep the epidemic under control, and educational activities were mainly carried out remotely until the beginning of the 2021-2022 academic year in Turkey. In this research, it is aimed to reveal the opinions of teachers about the impact of COVID-19 epidemic on teaching and learning. For this purpose, a total of 537 teachers, including 112 preschool teachers and 425 primary school teachers are involved in the study group of the research, which was carried out in a convergent parallel mixed desing. The data of the study were collected through a questionnaire and semi-strucured interview form developed by the researcher. As a result of the in-depth analysis of quanlitative data and quantitive data, it was concluded that distance education is not as effective as face-to-face education; the physical, evotional and cognitive learning needs of students cannot be met, the physchological well-being of students and teachers is negatively affected due to social isolation, and the work load of teachers increases. In the distance education it has been determined that the inadequacy of safe internet access with the technological infrastructure and equipment, the lack of interest in using technological tools reduce the effectiveness of distance education. Considering the results of the research, suggestions for research and practive were developed.