Akciğer kanseri metastazında TGF-βeta'nın indüklediği βIGH3 ile CUG2 arasındaki ilişki
The relationship between TGF-β induced βİGH3 and CUG2 in lung cancer metastasis
  1. Tez No: 752868
  2. Yazar: ÖNDER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ASLAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Akciğer kanseri ile yapılan mücadelede erken tanı koymak önemlidir. Bu bağlamda yeni biyobelirteçlerin geliştirilmesi hem tanı hem de prognozu tahmin etmede yardımcı olacaktır. Çalışmamızda akciğer kanseri metastazında rol aldığı bilinen TGF-β, CUG2 ve βIG-H3'ün aralarındaki ilişkiyi araştırarak, βIGH3'ün akciğer kanserinde metastaz ve prognozun belirlenmesinde kullanılabilecek bir biyobelirteç olduğunu araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza akciğer kanseri düşünülerek bronkoskopi işlemi uygulanan 58 hasta alındı. Alınan biyopsi örnekleri prosedür uygulanıncaya kadar -80 derecede saklandı. Hastaların demografik bilgileri ve görüntüleme sonuçları kaydedildi. Alınan biyopsi örneklerinde qPCR yöntemiyle TGF-β, CUG2 ve βIGH3'ün düzeyleri belirlendi. TGF-β, CUG2 ve βIGH3 ekspresyon düzeyleri ile 47 hastanın verileri karşılaştırılarak, sağkalım analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 47 hastanın %78,7'si erkek (65,27±1,57 yıl), %21,3'ü kadın (67,00±3,33 yıl) idi (p>0,05). Hastaların %80,9'unda akciğer kanseri tanısı, %73,7'sinde metastaz mevcuttu. Bu hastaların %52,6'sı vefat etti. TGF-β, CUG2 ve βIGH3 ekspresyon düzeyleri metastazı olan hastalarda artmıştı (p>0,05). Hastaların metastaz durumu, kanser tipleri ve sağkalım durumu ile TGF-β, CUG2 ve βIGH3 ekspresyon düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. βIGH3>10,29, CUG2>3,01ve TGF-β>0,96 olan hastaların yaşam süreleri kısa idi (Kaplan Meier, p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The development of new biomarkers will help in both diagnosis and prediction of prognosis of lung cancer earlier. In our study, we want to investigate whether βig-H3 can be used as a biomarker to determine metastasis and prognosis in lung cancer by showing the relationship between TGF-β, CUG2, and βIGH3 which are known to play a role in lung cancer metastasis. Material and Method: In our study, 58 patients who underwent a bronchoscopy procedure considering lung cancer were included. The biopsy samples were stored at -80 degrees until the procedure was performed. Demographic information and imaging results of the patients were recorded. In the biopsy samples, the levels of TGF-β, CUG2, and βIGH3 were determined by qPCR management. TGF-β, CUG2, and βIGH3 levels and data of the 47 patients were compared, and survival analyses were performed. Results: Of the 47 patients who participated in the study, 78.7% were male (65.27±1.57 years) and 21.3% were female (67.00±3.33 years) (p>0.05). 80.9% of the patients were diagnosed with lung cancer and 73.7% had metastases. 52.6% of these patients died. TGF-β, CUG2, and βIGH3 expression levels were increased in patients with metastases (p>0,05). There was no correlation between metastasis status, cancer types, survival status, and TGF-β, CUG2, and βIGH3 expression levels. The survival of patients with βIGH3>10.29, CUG2>3.01, and TGF-β>0.96 was short (Kaplan Meier, p>0.05).