Ortaöğretim okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki (Yozgat ili örneği)
The relationship between the ethical leadership behaviors of secondary school principals and the levels of teachers' job satisfaction (Example of Yozgat province)
  1. Tez No: 752869
  2. Yazar: OSMAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin görüşlerinden hareketle okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde ve nicel araştırma yöntemi ile yürütülen araştırmanın çalışma evrenini 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Yozgat ili Merkez ilçede resmî ortaöğretim kurumlarında görev yapan 501öğretmen oluşturmaktadır. Evren ulaşılabilir olduğu için ayrıca örneklem belirlenmemiştir. Araştırmada çalışma evrenini oluşturan öğretmenlerin tümüne ölçekler ulaştırılmış olup geri dönüşü sağlanan 280 ölçek değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için Etik Liderlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Alan çalışması sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilerek analiz edilmesinde SPSS 26.0 programından faydalanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi sürecinde betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma) , Kolmogrov-Simirnov Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri ile ortaöğretim okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarına ilişkin algıları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durum öğretmenlerin okul müdürlerine yönelik etik liderlik algıları arttıkça iş doyumu düzeylerinin de arttığını göstermektedir. Bununla birlikte katılımcı öğretmenlerin algısına göre ortaöğretim okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarını sergileme düzeyi okul türü ve okuldaki öğretmen sayısı değişkenine göre anlamlı faklılık göstermektedir. Yine katılımcı öğretmenlerin iş doyumları medeni durum, okul türü, mesleki kıdem ve okuldaki öğretmen sayısı değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Lider, Liderlik, Etik liderlik, İş doyumu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the ethical leadership behaviors of school principals and the job satisfaction levels of teachers, based on the views of teachers working in public secondary schools. The research was conducted with the relational screening model and quantitative research method and the population of the research consists of 501 teachers working in public secondary schools in the Central District of Yozgat, in the 2019-2020 academic year. Since the population was accessible, a separate sample was not determined. In the study, the scales were delivered to all teachers who constituted the research population, and the data was collected from 280 teachers. Ethical Leadership Scale and Minnesota Satisfaction Scale were used as the data collection tools. The data was analyzed via IBM SPSS 26.0. In the analysis of the data, descriptive statistics (mean, standard deviation), Kolmogorov-Smirnov Test, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H and Spearman's Rank Correlation Coefficient analysis were used. As a result of the research, it was found that there is a positive and significant relationship between the job satisfaction levels of teachers working in secondary schools and the ethical leadership behaviors of secondary school principals perceived by the teachers. This result shows that as the ethical leadership perceptions of teachers towards school principals increase, the teachers' job satisfaction levels also increase. In addition, according to the perception of the teachers, the levels of ethical leadership behaviors of secondary school principals differ significantly according to the variables of school type and number of teachers. Nevertheless, the teachers' job satisfaction levels differ significantly according to marital status, school type, length of service and number of teachers. KEYWORDS: Leader, Leadership, Ethical Leadership, Job Satisfaction.