Donör-akseptör-π-donör (D-A-Π-D) sistemine sahip floresan disiyanometilenvinil-1,3-dikumarin bileşiklerinin sentezi ve fotofiziksel, kemosensör, doğrusal olmayan optik ve ısısal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of fluorescent dicyanomethylenvinyl-1,3-dicumarin compounds containing donor-acceptor-π-donor (D-A-Π-D) system and investigation of photophysical, chemosensor, nonlinear optical and thermal properties
- Tez No: 752897
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU, PROF. DR. BARIŞ TEMELLİ, PROF. DR. NEBAHAT DEĞİRMENBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda donör-π-akseptör sistemlerine sahip boyar maddeler optik ve görüntüleme sistemlerinde oldukça geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bundan dolayı birçok araştırmacı farklı kromoforları, π-köprülerini ve sübstitüentleri içeren yeni organik boyar maddelerinin sentezine önem vermişlerdir. Kumarin temelli boyar maddeler ve türevleri floresans özelliklerinin olması, sentez verimlerinin yüksek olması, yüksek foto/termal kararlılığı ve kuantum verimlerinden dolayı araştırmacılar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bu nedenle, tez çalışmasında kumarin içeren donör-π-akseptör-donör (D-π-A-D) sistemine sahip bileşikler sentezlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve HRMS yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Bileşiklerin termal kararlılıkları Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ölçümleri ile belirlenmiştir. Ayrıca, tez kapsamında sentezlenen boyar maddelerin anyonlarla etkileşimleri, fotofiziksel özellikleri ve doğrusal olmayan optik (NLO) özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, dyestuffs with Donor-π-Acceptor systems have found a wide application area in optics and imaging systems. Therefore, many researchers have given importance to the synthesis of new organic dyestuffs containing different chromophores, π-bridges and substituents. Coumarin-based dyestuffs and their derivatives are of great interest to researchers due to their fluorescent properties, high synthesis yields, high photo/thermal stability and quantum yields. Therefore, in the thesis, it was aimed to synthesize compounds with coumarin-containing Donor-π-Acceptor-Donor system. The structures of the obtained compounds were elucidated using FT-IR, 1H NMR, 13C NMR and HRMS methods. The thermal stability of the compounds was determined by Thermal Gravimetric Analysis (TGA) measurements. Additionally, the interactions of the dyes synthesized within the scope of the thesis with anions, their photophysical properties and nonlinear optical properties were examined in detail.