Veteriner acilde cerrahi olguların triajı, klasifikasyonu ve 72 saat içinde sağkalım oranlarının belirlenmesi
Triage and classification of surgical cases in veterinary emergency and determination of survival rates within 72 hours
  1. Tez No: 752908
  2. Yazar: EMRE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Acil ve yoğun bakım, veteriner hekimliğin en hızlı gelişen alanlarından biridir. Acil tıp, veteriner hekimlik alanında, özellikle acil sağlık sorunlarının çözülmesi ve hayatı tehdit eden durumların önlenmesini ve bir an önce çözüm üretilmesini hedef almaktadır. Hayatı tehdit eden her problemde hastaların acil değerlendirilmesi gereklidir; nöroloji, kardiyoloji, gastroenteroloji, solunum ve üriner sistem dahil olmak üzere, pek çok problemin acil çözümlenmesi gerekmektedir. Yapılan olan bu çalışmada Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Acil Kliniğe getirilen 50 Cerrahi Acil vakaların Manchester triaj sistemi veya hayvan travma triaj sistemiyle değerlendirmesi yapılıp vakaların glaskow koma skorlaması ve glaskow ağrı skalaları da belirlenmiştir. Çalışmamızda acil kliniğe getirilen olgularda %18 mortalite oranı belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmalar ışığında Manchester triaj sisteminde belirlenmemiş, prolapsus rekti, parafimozis, yüksekten düşme, trafik kazası gibi olgular eklenerek daha detaylı bir triaj sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan bu sistemde hastalar kırmızı, sarı ve yeşil alan hastaları olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Bu sayede veteriner hekimlerin müdahale hızlarının artması ve hasta bekleme oranlarının düşmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Emergency and intensive care is one of the fastest growing areas of veterinary medicine. Veterinary medicine, in the field of emergency medicine, especially aims to solve emergency health problems, prevent life-threatening situations, and produce solutions as soon as possible. Urgent evaluation of patients is required for any life-threatening problem; Many problems, including neurology, cardiology, gastroenterology, respiratory and urinary system, need urgent resolution. In this study, 50 surgical emergencies brought to Ankara University Veterinary Faculty Emergency Clinic were evaluated with Manchester triage system or animal trauma triage system, and the Glasgow coma and pain scales of the cases were determined. In our study, a mortality rate of 18% was determined in cases brought to the emergency clinic. In the light of these studies, a more detailed triage system was created by adding cases such as rectal prolapse, paraphimosis, high-rise syndrome, and traffic accidents that were not determined in the Manchester triage system. In this system created, patients were divided into three classes as red, yellow and green area patients. In this way, it is expected that the speed of intervention by veterinarians will increase and patient waiting times will decrease