Bulloz keratopatili kedilerde diode lazer ile mikrotünel uygulaması ve tarsorafi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of microtunnel application with diode laser and tarsoraphy application in cats with bullous keratopathy
  1. Tez No: 690494
  2. Yazar: AYŞE DİLARA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM NİSBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada farklı ırk, yaş ve cinsiyette toplam 20 kedide gerçekleştirilen bulloz keratopatili kedilerde diode lazer ile mikrotünel uygulaması ve tarsorafi uygulamasının değerlendirilmesi konu edilmiştir. Bulloz keratopati olgusuna rastlanan tüm hastalar acil olarak operasyona alındı. Operasyona alınan vakalara gerekli sedasyon veya anestezi sağlandıktan sonra bir göz ekartörü ile göz kapakları sabitlendi. Lazer cihazı 7.2 Mhz'e getirilerek korneaya bulloz keratopatinin genişliğine ve derinliğine bağlı olarak farklı sayılarda (en az 12, en fazla 52) ve farklı derinliklerde mikrotüneller açıldı ve ardından göz laktatlı ringer solüsyonu ile yıkanarak hastaya tarsorofi uygulandı ardından yakalık takıldı. Alınan anamnez bilgileri ve yapılan klinik muayeneler sonrasında olguların 9 tanesinde sadece bulloz keratopati gözlemlenirken, 3 tanesinde bulloz keratopati ile birlikte nekroz, 3 tanesinde bulloz keratopati ile birlikte korneal erozyon, 5 tanesinde bulloz keratopati ile birlikte üveitis ve 1 tanesinde bulloz keratopati ile birlikte lens luksasyonu gibi başka göz sorunları da gözlemlendi. Hastalara günde 4 kez 2'şer damla antibiyotikli damla yazılarak 15 gün sonrasına tarsorofi dikişleri açılmak üzere kontrole çağırıldı. Kontrolde tarsorofi dikişleri açılan 20 hastanın 1'inde enfeksiyon geliştiği, 1'inde stafilom geliştiği görüldü. 1 hasta dikişler açılamadan öldü. Diğer 17 hastanın ilk klinik bulguları başarılıydı. Sonuç olarak bu uygulamanın daha pratik olduğu, görüş kalitesinin daha iyi olduğu, daha az invaziv olduğu görülürken, operasyon nüks ihtimalinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the evaluation of diode laser microtunnel application and tarsorrhaphy application in cats with bullous keratopathy performed in a total of 20 cats of different breeds, ages and genders were discussed. All patients with bullous keratopathy were operated urgently. After the necessary sedation/ anesthesia was provided to the cases taken in the operation, the eyelids were fixed with an eye retractor. By turning the Laser device to 7.2 Mhz, microtunnels in different numbers (at least 12, at most 52) and at different depths were opened in the cornea depending on the width and depth of the bullous keratopathy, and then the eye was washed with lactated ringer solution, and the patient was treated with tarsorophilia, and finally a collar was fitted. After the anamnesis information and clinical examinations, in 9 of the cases only bullous keratopathy was observed, , in addition to this, other eye problems were observed as well, such as; in 3 of them necrosis together with bullous keratopathy, in 3 of them corneal erosion together with bullous keratopathy, in 5 of them uveitis with bullous keratopathy and in 1 of them lens luxation with bullous keratopathy. The patients were prescribed 2 series of antibiotic drops 4 times a day, and they were called for control after 15 days to open the tarsorophilia stitches. In the control, it was observed that an infection developed in 1 of 20 patients whose tarsorophilia sutures were opened and staphyloma developed in 1 of the patients. 1 patient died before the sutures could be opened. The initial clinical findings of the other 17 patients were successful. As a result, it was observed that this application was more practical, the quality of vision was better, it was less invasive, on the other hand, it was also noticed that the probability of recurrence after the operation was higher.