Köpeklerde mide-barsak cerrahisinde laparatomi ve laparoskopik uygulamaların karşılaştırılması
Comparison of laparatomy and laparoscopic applications at gastrointestinal surgery in dogs
  1. Tez No: 91089
  2. Yazar: ZÜLFİKAR SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
107 ÖZET Köpeklerde Mide-Barsak Cerrahisinde Laparatomi ve Laparoskopik Uygulamaların Karşılaştırılması Bu çalışmada köpeklerde laparoskopi ve laparatomi girişiminde gelişen biyokimyasal, hematolojik, hemodinamik, klinik ve postmortem makroskopik değişiklikleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini toplam 20 adet köpek oluşturdu. Bunlardan ağırlık ortalamaları 21 ±4 kg olan 10 adet köpek laparoskopi, 23±2 kg olan 10 adet köpek de laparatomi grubunda denemeye alındı. Her iki grupta köpekler cerrahi girşimden 12 saat önce aç bırakıldı. Atropin sülfat (0,04 mg/kg sc) ve xylazine hiydrochlorid (2 mg/kg im) enjeksiyonuyla premedike edilen olgularda anestezi indüksiyonu, thiopental sodium (10 mg/kg iv) ve fentanyl citrate (5|xg/kg iv) uygulamasıyla gerçekleştirildi. Denekler orotrakeal yolla entübe edilip anestezi cihazı bağlantısı yapıldı ve 0.4 Fİ02 olacak şekilde 16/dk ventile edildi. Laparoskopi grubunda, sırtüstü yatırılan olguların karın bölgesinin traş ve dezenfeksiyonunu izleyerek kapalı teknikle 12 mm Hg C02 kullanılarak insüflasyon gerçekleştirdi. Göbek skatriksine 10 mm'lik trokar uygulanarak buradan 30° teleskop ilerletildi. Teleskop eşliğinde diğer trokarlar aracılığıyla endobobcok, endograsper ve endoportegui karın içine ilerletildi. Jejunuma askı dikişleri konarak median hatta gerçekleştirilen 3-5 cm mini laparatomiden karın dışına alınan barsak segmentinde connell barsak dikişi ile uc-uca anastomoz yapıldıktan sonra, karın içine yerleştirilen barsak segmenti monitörde izlendi ve ensizyon hattı ile trokar uygulanan yerlere basit ayrı dikişler uygulanarak operasyon tamamlandı. Genel anestezi altındaki 10 adet köpekte 15-20 cm'lik median laparatomiyi izleyerek jejunum'da uc-uca anastomoz yapılarak laparatomi grubu oluşturuldu. Her iki108 grupta preop., postop 1. ve 24. saatlerde alınan venöz kan örneklerinde TNF-cc, IL-6, Albumin, ALP, ALT, AST, LDH, kolesterol, T. protein, trigliserid, glukoz, T.bilurubin, kreatinin, üre, ürik asit, Sodyum ve fosfor ile RBC, WBC, Hb, Htc, MCV düzeyleri ölçüldü. Operasyon süresince 0, 5, 15, 30, 45. dakikalarda arteriyel kan basıncı ve kalp dakika frekansları kaydedildi. Laparoskopi grubunda intraoperatif, her iki grupta postoperatif komplikasyonlar yönünden değerlendirmeler yapıldı. Her iki grupta postop. 21. günde 4'er olgu ötenazi edilerek makroskopik muayenesi gerçekleştirildi. Laparoskopi grubunda biyokimyasal parametreler fizyolojik sınırlarda değişirken, Laparatomi grubunda serum ALP, ALT, AST, LDH, albumin, glukoz, kolesterol düzeylerinde istatisitiki önemi olacak şekilde arttığı belirlendi. Laparatomi grubunda TNF-a ve IL-6 düzeylerinde ölçüm zamanlarında istatistiki önemi olacak şekilde artış olduğu izlendi. Bununla birlikte, ölçüm zamanlarında laparoskopi grubunda Hb, WBC, RBC, MCV, Htc düzeylerinde sınırlı bir değişim izlenirken, laparatomi grubunda özellikle WBC 'de istatistiki önemi olacak şekilde bir artış belirlendi. Laparoskopi grubunda operasyon süresince arteriyel kan basıncı ve kalp dakika frekansında laparatomi grubuna göre sınırlı bir değişim gözlendi. Postoperatif derlenmenin laparoskopi grubunda daha hızlı olduğu ve paralitik ileus'un laparoskopi grubunda daha hızlı olarak ortadan kalktığı belirlendi. Bu bulgular ışığında, mide barsak hastalıklarının cerrahi sağaltımında, laparoskopinin laparatomiye göre daha başarılı bir sağaltım yöntemi olduğu ve köpeklerde güvenle kullanılabileceği sonucuna valırdı. Anahtar Kelimeler : Laparoskopik cerrahi, Laparatomi, Köpek,
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY Comparison of Laparotomy and Laparoscopic Applications at Gastro intestinal Surgery in Dogs The comparison of laparatomy and laparoscopy with respect to biochemical, hematologic, hemodynamic, clinical and postmortem macroscopic findings in dogs were aimed in the study. Twenty mongreal dogs were used in this study. These animals were divided into the two equal groups (10 animals). The avarage weight of the animals 21 ±4 kg in the laparoscopy and 23±2 kg in the laparotomy group. Twelve hours before surgery, the animals were kept fasted, atropin sulphate (0,04 mg/kg subcutaneously) and xylazine hydrochloride (2/mg/kg intramuscularly) were used for premedication. Anesthesia was induced with the use of thiopenthal sodium (1o mg/kg IV) and fantanyl citrate (5|ig/kg intravenously). The animals were entubated and were ventilated with 0.4 Fi02 and 16 breath/min. In the laparoscopy group, abdominal region was prepared under the sterile conditions. Insufflation was reached to the 12 mm Hg. Insufflation agent was carbon dioxide. Thoracar (10 mm) was placed via unblical scathe and 30° telescope was advanced from this hole. Under the telescopic guiadance, endobobcock, endograsper, endoportequie were advenced into the abdomen. Hanging sutures were put on jejunum and jejunum was withdrawn from abdominal cavity. These jejunum segments were anastomosed end to end mannner. After this procedure, jejunum segments were pull back into the abdomen. In the laparotomy group, jejunal end-to-end anastomoses were made via 15-20 cm laparotomy.110 TNF-a, IL-6, albumine, ALP, ALT, AST, LDH, cholesterol.T.proteine, trigliseride, glucose, total bilirubine, creatinine, urea, uric acide, sodium, RBC, WBC, Htc, MCV levels were measured. These levels were measured preop, postop. one and twenty four hours. Mean arterial pressure and heart rate were recorded period of operations (5,15, 30, 45 mins). In the laparoscopy group, intraoperative and in the two groups, postoperative complications were investigated. Eight animals (four laparoscopy and four laparotomy group) were killed postop. 21. days and macroscopic examinations were performed. In the laparoscopy group, TNF-a, IL-6, levels were increased statistically significant. In the laparoscopy group, Hb, WBC, RBC, MCV, HTc, levels were changed limitedly. In the laparotomy group WBC were increased statistically significant. In the laparoscopy group mean arterial pressure and heart rate were limitedly changed. Postoperative recovery was fasted in the laparoscopy group than in the laparatomy group. In the light of this study we concluded that to treat the gastro intestinal disorder surgically, laparoscopic method screens to be more effective and successful compared with the laparotomy group. Key Words : Laparoscopic surgery, Laparotomy, Dogs