İthal Simental, Şarole ve Belçika Mavisi X Holştayn F1 tosunlarda farklı kesim ağırlıklarında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özelliklerinin araştırılması
Investigation of fattening performance, slaughter, carcass and some meat quality characteristics of different slaughter weights in imported Simmental, Charolaise and Belgian Blue X Holstein F1 bulls
  1. Tez No: 752967
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma besi materyali olarak Avrupa'dan ithal edilen ve entansif besi uygulanan Simental, Şarole ve Belçika Mavisi X Holştayn F1 tosunlarda besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özellikleri incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara – Sincan Organize Hayvancılık Bölgesi'nde bulanan özel bir işletmeye ait kapalı-serbest dolaşımlı ve ızgara zeminli besi ahırında yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini 13 Simental, 14 Şarole ve 15 Belçika Mavisi x Holştayn F1 (BMxH F1) olmak üzere toplam 42 baş tosun oluşturmuştur. Besi performansı verileri, 9 ay süreyle 11-19 aylık yaşlar arasında alınmıştır. Tosunlar, toplam karışım rasyon (TMR) (%17 ham protein ve 2700 kcal/kg KM metabolik enerji) ile ad libitum olarak beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the fattening performance, slaughter, carcass and some meat quality characteristics under intensive fattening conditions of Simmental, Charolaise and Belgian Blue x Holstein F1 Bulls imported from Europe. The research was carried out in a closed barn with loosing housing conditions and fully slatted floors belonging to a private enterprise located in Livestock Cooperative Region, in Sincan district, Ankara province. The animal material of the study was consisted of 13 Simmental, 14 Charolaise and 15 Belgian Blue x Holstein F1 (BMxH F1) bulls, in totally 42 heads. Data for fattening performance were taken for 9 months of fattening period between the ages of 11-19 months. The bulls were fed ad libitum with total mixed ration (TMR) (17% crude protein and 2700 kcal/kg DM metabolic energy).