Preoperatif anestezi değerlendirmesi sırasında uygulanan stop-bang ve berlin tarama testlerinin zor entübasyon ve zor maske ventilasyon için spesifite ve sensitivitelerinin karşılaştırılması
Specificity and sensitivity screening for difficult intubation and difficult mask ventilation of stop-bang and berlin tests performed during preoperative anesthesia evaluation
- Tez No: 752966
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Uyku sırasında üst havayollarında periyodik, parsiyel ya da tam obstrüksiyona neden olan Obstrüktif Uyku Apnesi (OUA), perioperatif ve postoperatif morbidite ve mortalite ile yakından ilişkisi nedeniyle anestezistleri yakından ilgilendiren yaygın bir uyku bozukluğudur. Bu prospektif çalışmamızda, genel anestezi altında elektif cerrahi geçirmesi ve orotrakeal entübe edilmesi planlanan hastalara preoperatif değerlendirme sırasında OUA için tarama testleri olan Stop-Bang ve Berlin soru formunu uyguladık ve bu testler sonucunda OUA açısından yüksek riskli bulunan hastalarda, bu testlerin zor entübasyon ve zor maske ventilasyonu öngörmedeki başarılarının belirlenmesini ve birbirleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-70 yaş arası, baş boyun cerrahisi hariç elektif cerrahi geçirmesi ve orotrakeal entübe edilmesi planlanan, ASA I-III olan 604 hasta dahil edildi. Preoperatif dönemde Stop-Bang ve Berlin testleri uygulanan hastaların indüksiyon sonrası entübasyon ve maske ventilasyon zorluk skorları ve zor havayolu ile ilişkili olabilecek diğer verileri önceden hazırlanan takip formuna kaydedildi. Bu testlerin zor entübasyon ve zor maske ventilasyonu öngörmedeki başarıları, sensitivite ve spesifiteleri karşılaştırıldı. Bulgular: 604 hastadan 125'i (%20,7) zor entübasyon (entübasyon zorluk skalası (EZS) ≥5), 479'u kolay entübasyon (EZS
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive Sleep Apnea (OSA), which causes periodic, partial or complete obstruction of the upper airways during sleep, is a common sleep disorder that closely concerns anesthetists because of its close relationship with perioperative and postoperative morbidity and mortality. In this prospective study, we applied the Stop-Bang and Berlin questionnaires, which are screening tests for OSA, during the preoperative evaluation to patients who were planned to undergo elective surgery under general anesthesia and orotracheal intubation, and as a result of these tests, in patients with high risk for OSA, these tests were tested for predicting difficult intubation and difficult mask ventilation. We aimed to determine their success in predicting difficult intubation and difficult mask ventilation and compare them with each other. Materials and Methods: Our study included 604 ASA I-III patients aged 18-70 years, who were planned to undergo orotracheal intubation and elective surgery excluding head and neck surgery. After the induction of anesthesia, intubation and mask ventilation difficulty scale scores of the patients who underwent Stop-Bang and Berlin tests in the preoperative period, and other data that may be associated with difficult airway were recorded in the pre-prepared follow-up form. The success, sensitivity and specificity of these tests in predicting difficult intubation and difficult mask ventilation were compared. Results: 125 (20.7%) out of 604 patients had difficult intubation (intubation difficulty scale (IDS) ≥5), 479 were easy intubation (IDS