Kuluçkalık yumurtalarda dezenfeksiyon amacıyla formaldehit ile UV ışın kullanımının kabuk mikrobiyel yüke, kuluçka ve civciv özelliklerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects formaldehyde and UV light used for disinfection in hatching eggs on shell microbial load, hatchability and chick characteristics
  1. Tez No: 752976
  2. Yazar: FRANTOGOMA COULIBALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN EBRU ONBAŞILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuluçkalık yumurtaların dezenfeksiyonunda formaldehit ve UV ışın kullanımının yumurta kabuğundaki mikrobiyel yüke ve mikroskobik özelliklere, yumurta sarısının bileşimi, embriyo gelişimi, kuluçka sonuçları ile embriyo ve civciv özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmada 552 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar tartılarak numaralandırılmış ve 20 yumurta dezenfeksiyon öncesi analizler (mikrobiyel yük için 10 adet ve kabuk özellikleri ile sarı bileşimi içinde 10 yumurta) için kullanılmıştır. Daha sonra kalan 532 yumurta kullanılan dezenfeksiyon yöntemine göre 2 eşit gruba (formaldehit ile fumigasyon, UV ışın ile dezenfeksiyon) ayrılmıştır. Formaldehitle fumigasyon grubundaki yumurtalar 1m3 alanda 17,5 g potasyum permanganata 35 ml formalin ilave edilen kabinde 20 dakika bekletilmiştir. UV ışınla dezenfeksiyon grubunda ise 4,5 cm yukarıdan tutulan UV el lambası (8 watt ve 254 nm) ile 1 dk boyunca dezenfekte edilmiştir. Daha sonra yumurtalar tekrar tartılarak her gruptan 10 adet yumurtada kabuktaki mikrobiyel yük ve 10 adet yumurtada da kabuk mikroskobik özellikleri ile yumurta sarısının bileşimi belirlenmiştir. Her grupta kalan 246 yumurta (toplam 492 yumurta) kuluçka makinesine yerleştirilmiştir. Embriyonik gelişimin 14 ve 19. günlerinde embriyo özellikleri çıkım günü de civciv özellikleri ile kuluçka sonuçları incelenmiştir. Dezenfeksiyon öncesi grupta ortalama toplam aerobik mezofilik bakteri ve Staphylococcus spp. sayısı sırayla 1,72 x103 ve 1,44 x103 log cfu/yumurta düzeyinde iken dezenfeksiyon sonrasında her iki grupta bakteriyolojik üreme gözlenmediği tespit edilmiştir. Dezenfeksiyon öncesi ile dezenfeksiyon yapılan gruplar karşılaştırıldığında kabuk elektron mikroskobik özellikleri, yumurta sarı bileşimi ve antioksidan kapasite bakımından istatistik açıdan herhangi bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05). Embriyonik gelişimin 14. gününde UV ile dezenfeksiyon yapılan grupta embriyo ağırlığı ve uzunluğu formaldehit ile fumigasyon yapılan gruptan daha fazla olduğu tespit edilmiştir (P0,05) olurken UV ile dezenfeksiyon yapılan grupta ki civcivlerde kuluçka süresinin daha kısa olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of using formaldehyde and UV as disinfection of hatching eggs on the microbial load and microscopic properties of the egg shell, composition of the yolk, embryo development, hatching results, embryo and chick characteristics. 552 hatching eggs were used in the study. Eggs were weighed, numbered and 20 eggs (10 eggs for microbial load and 10 eggs for shell microscopic properties and yolk composition) were used for pre disinfection analysis. Afterwards, the remaining 532 eggs were divided into 2 equal groups (formaldehyde fumigation and disinfection with UV). Eggs in the formaldehyde fumigation group were kept for 20 minutes in the cabinet where 35 ml of formalin was added to 17.5 g potassium permanganate in 1 m3 area. In the UV light group, eggs were disinfected for 1 min with the UV hand lamp (8 watts and 254 nm) held from 4.5 cm above. Then, the eggs were weighed again and the microbial load in the shell of 10 eggs from each group and the microscopic properties of the shell and the composition of the egg yolk of 10 eggs were determined. The remaining 246 eggs in each group were placed in the setter. Embryo characteristics on 14th and 19th days of embryonic development, hatching results and chick characteristics on hatch day were examined. While the mean total number of aerobic mesophilic bacteria and Staphylococcus spp in the pre-disinfection group was 1.72 x103 and 1.44 x103 log cfu/egg, respectively, no bacteriological growth was observed in both groups after disinfection. When the pre disinfection and disinfected groups were compared, no statistical difference was found in terms of shell microscopic properties, egg yolk composition and antioxidant capacity (P>0.05). Embryo weight and length were found to be higher in the UV group on the 14th day of embryonic development than in the formaldehyde group (P0.05), it was determined that the incubation period in the UV group was shorter.