Uganda ve Türkiye'de lise öğretmenlerinin öğrenci başarısını belirlemede kullandıkları değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the assessment methods used by high school teachers in determining student success in Uganda and Turkey
  1. Tez No: 752975
  2. Yazar: PASSY CLAIRE WOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL DEHA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değerlendirme teknikleri ve sonuçları, sadece öğrencilere değil, öğretmenlere de geri bildirim sağlamak için önemli araçlardır. Bu nedenle öğretmenlerin değerlendirme uygulamalarına ilişkin algıları, öğretim uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirmeyi nasıl kullandıklarını anlamaları açısından önemlidir. Bu çalışmada, Uganda ve Türkiye'deki liselerde görev yapan öğretmenlerin öğrenci başarısını belirlerken kullandıkları değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi ve karşılaştırması amaçlamaktadır. Her iki ülkedeki devlet ve özel okullarda çalışan 119 Ugandalı ortaokul öğretmenine ve 85 Türk lise öğretmenine çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı, katılımcıların demografik bilgilerine ek olarak, üç ana alana (öğretmenlerin farklı değerlendirme yöntemlerini kullanma durumları, öğretmenlerin değerlendirme yöntemlerine ilişkin yeterlik algıları ve değerlendirme yöntemlerinin uygulanmasında öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar) ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan maddeler içermektedir. Bu bağlamda tanımlayıcı araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Türk ve Ugandalı öğretmenlerin öğrenci başarısını belirlemede kullanılan değerlendirme yöntemlerine ilişkin görüşleri belirlenmiş ve karşılaştırılmış ve görüşleri ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler hesaplandıktan ve tüm maddeler ve her bir bağımlı değişken (Öğretmen Değerlendirme Uygulamaları, Öğretmenlerin yeterlik algısı ve Öğretmenlerin karşılaştığı zorluklar) için ortalama değerler yorumlandıktan sonra, Uganda ve Türkiye'de değerlendirme yöntemleri arasında önemli bir fark olup olmadığını hesaplamak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın, karar vericilere eğitim politikalarının ve okullarda verilecek hizmet içi eğitimlerin içeriklerinin belirlenmesi sürecinde yol gösterici olması beklenmektedir. Araştırmada bulgularının sınıfiçi ölçme ve değerlendirme uygulamlarında yaşanan sorunların berlilenmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik önlemlerin alınması hususlarında hem Türkiye hem de Uganda'daki öğretmenlere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment techniques and results are important tools for providing feedback not only to students but also to teachers. Therefore, teachers' perceptions of assessment practices are important for their understanding of how they use assessment as an integral part of their teaching practice. This study aims to examine and compare the assessment methods used by teachers working in high schools in Uganda and Turkey to determine student achievement. An online questionnaire was administered to 119 Ugandan high school teachers and 85 Turkish high school teachers working in public and private schools in both countries. In addition to the demographic information of the participants, the data collection tool includes items that aim to determine their views on three main areas (teachers' use of different assessment methods, teachers' perceptions of efficacy regarding assessment methods, and the problems faced by teachers in the application of assessment methods). In this context, the relational survey model, which is one of the descriptive research types, was used. The views of Turkish and Ugandan teachers on the assessment methods used to determine student achievement were determined and compared, and the relationship between their views and various variables was examined. After calculating the descriptive statistics and interpreting the mean values for all items and each dependent variable (Teacher Evaluation Practices, Teachers' perception of efficacy, and Teachers' difficulties), Mann-Whitney was used to calculate whether there is a significant difference between assessment methods based on the situation in Uganda and Turkey. U test was used. The research is expected to guide decision-makers in the process of determining the content of education policies and in-service training to be given at schools. It is thought that the findings of the research will contribute to teachers in both Turkey and Uganda in identifying the problems experienced in classroom assessment and evaluation practices and taking measures to solve these problems.