Periferik T hücreli lenfoma hastalarının demografik verileri, tedavi yanıtları, sağkalımları ve bunlaraetki eden faktörlerin geriye dönük incelenmesi
Retrospective evaluation of demographic data, treatment responses, survival,and factors affecting them in peripheral T cell lymphoma patients
  1. Tez No: 752993
  2. Yazar: ALİ OSMAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Periferik T hücreli lenfoma (PTHL) orta-ileri yaşta görülen agresif ve nadir bir Hodgkin-dışı lenfoma (HDL) alt tipidir. Bu çalışmada PTHL hastalarının demografik verileri, tedavi yanıtları, sağkalımları ve bunlara etki eden faktörlerin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1999-2020 yılları arasında tanı almış hastaların dosyaları geriye dönük incelendi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, tedaviler incelenerek, tedavi yanıtları ile progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) süreleri ve bunlara etki edebilecek faktörler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 65 PTHL hastasının 51'i erkek (%78,5) ve ortanca yaş 54'tü (aralık, 21-83 yıl). Hastaların %70,8'i ileri evredeydi. 1. basamakta en sık uygulanan tedavi CHOP rejimiydi (n=46, %73). 1. basamakta tedavi alan hastaların %61,7'sinde tam/tama yakın yanıt gözlenirken, en sık görülen toksisite nötropeniydi (%61,4).
Özet (Çeviri)
Aim: Peripheral T-cell lymphoma (PTCL) is a rare form of non-Hodgkin lymphoma occurs in middle-aged. We aimed to evaluate the demographic data, treatment responses, survival of patients and the factors affecting them. Materials and Methods: PTCL patients diagnosed between 1999 and 2020 were reviewed retrospectively. The demographic data, laboratory findings, treatments were examined; treatment responses, toxicities, progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) and factors that could affect them were evaluated. Results: Of the 65 PTCL patients included, 51 (78.5%) were male with a median age of 54 years (range, 21-83 years). 70.8% were in advanced stage. The most common first-line treatment was the CHOP regimen (n=46, 73%). While the complete response rate was 61.7% following first-line treatment, the most common toxicity was neutropenia (61.4%).