Exchange rate shocks and election outcomes
Kur şokları ve seçim sonuçları
  1. Tez No: 752996
  2. Yazar: ELİFNUR UYSAL ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kur şoklarının seçim sonuçları üzerine etkisine odaklanarak, kurda gerçekleşen büyük değer kayıplarının, hükümetin bir sonraki seçimi kaybetme olasılığını artırdığını veya genel olarak seçmenlerin hükümete olan desteğini azaltmasına neden olduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda, 176 ülkede 1975-2019 yılları arasında gerçekleşen 1.578 parlamenter seçim incelenmiştir. Sonuçlar, hükümet eliyle gerçekleştirilen veya dış etkenlerden kaynaklanan değer kayıplarının, hükümetin bir sonraki seçimi kaybetme ihtimalini yükselttiğini doğrulamıştır. Bu etki, daha çok orta gelirli ülkelerde görülmüştür. Ek olarak, kurdaki %50 değer kaybının hükümete olan desteği azalttığı da bulunmuştur. Seçmenlerin, kendilerini korunmasız bırakan para politikaları sonucunda hükümetleri cezalandırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of exchange rate shocks on election outcomes, supporting that currency shocks increase the probability of an incumbent being voted out of the office or cause voters to reduce their support for the incumbent. A logit analysis of 176 countries and 1,578 legislative elections between 1975 and 2019 reveals that incumbents who implement a weaker currency policy or simply preside over an externally induced shock are more likely to lose their office after one term. This effect is mainly observed in middle-income countries. The results also indicate that voter support for the government declines after a 50-percent depreciation. Voters seem to punish governments for exchange rate policies that leave them vulnerable.