Farklılıklara saygı eğitim programının ilkokul öğrencilerinin farklılıklara saygı ve empatik eğilim düzeylerine etkisi
The effect of the respect for diversity education program on the levels of respect for diversity and empathic tendencies of primary school students
- Tez No: 753007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇETİNKAYA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerine yönelik geliştirilen Farklılıklara Saygı Eğitim Programı'nın öğrencilerin farklılıklara saygı tutumlarına ve empatik eğilimlerine etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test, son test ve izleme testi kontrol ve plasebo gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni, deney grubuna uygulanan Farklılıklara Saygı Eğitim Programı'dır. Çalışmanın bağımlı değişkenleri ise, öğrencilerin farklılıklara saygı tutumu ve empatik eğilimleridir. Programda ön test, son test ve izleme testi olarak üç gruba da Farklılıklara Saygı Ölçeği ve Ka-Si Empatik Eğilim Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma, Konya iline bağlı, merkez ilçelerden birinde bulunan bir devlet ilkokulunda, 2020- 2021 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan 9 deney grubu, 7 plasebo, 8 kontrol grubu için seçilen toplamda 24 üçüncü sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sekiz haftalık Farklılıklara Saygı Eğitim Programı deney grubuna uygulanmıştır. Aynı zamanda plasebo grubu ile de oturumlar düzenlenmiş fakat farklılıklara saygı konusunu içermeyen etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir müdahale yapılmamıştır. Deney grubunun ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için yapılan Friedman Testi sonuçlarına göre, farklılıklara saygı puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu fakat empatik eğilim puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Diğer bir ifade ile uygulanan program deney grubunun farklılıklara saygı düzeyini arttırırken empatik eğilim düzeylerini etkilememiştir. Plasebo ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları analiz edildiğinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Son testten altı hafta sonra uygulanan izleme testi puanları analiz edildiğinde ise deney grubunda son testte farklılıklara saygı testi için elde edilen anlamlı farklılığın korunduğu görülmüştür. Deney, plasebo ve kontrol gruplarının son test puanlarının analizi için yapılan Kruskal Wallis H Testi sonuçlarına göre gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ancak farklılığın hangi iki gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla yapılan Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney-U testine göre ikili karşılaştırmalarda anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Respect for Diversity Training Program developed for primary school students on students' respect for diversity attitudes and empathic tendencies. In this study, a quasi-experimental design with pre-test, post-test and follow-up test control and placebo groups was used. The independent variable of the research is the Respect for Diversity Training Program applied to the experimental group. The dependent variables of the study are the students attitude of respect for diversity and their empathic tendencies. Respect for Diversity Scale and Ka-Si Empathic Tendency Scale were administred to three groups as pre-test, post-test and follow-up test in the program. The participants of this study are 24 third grade students (9 experimental group, 7 placebo, and 8 control group) who were continuing their education in a public primary school in one of the central districts of Konya in 2020-2021 academic year. An 8-week Respect for Diversity Training Program, which was prepared by the researcher was administred to the experimental group. At the same time, with the placebo group, sessions that did not involve activities about respect for diversity were implemented. No intervention was made to the control group. According to the results of the Friedman Test conducted to test the significance of the difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, it was found that there was a significant difference between respect for differences scores, but no significant difference between empathic tendency scores. In other words, while the program applied increased the experimental group's level of respect for diversity, it did not affect the empathic tendency levels. When the pretest and posttest scores of the placebo and control groups were analyzed, no significant difference was found. When the follow-up test scores applied six weeks after the post-test were analyzed, it was observed that the significant difference obtained for the respect for differences test in the experimental group was preserved in the post-test. According to the Kruskal Wallis H Test results for the analysis of the post-test scores of the experimental, placebo and control groups, a significant difference was found between the groups. However, according to the Bonferroni-corrected Mann-Whitney-U test, which was performed to determine which two groups the difference originated from, no significant difference was found in pairwise comparisons.