Urban voids as urban interiors: The case of Basmane, İzmir
Kentsel iç mekanlar olarak kentsel boşluklar: Basmane, İzmir
- Tez No: 753034
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA MELTEM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kentsel iç mekân, kentlerde ortak yaşam alanlarının kullanıcılar tarafından öznelleştirilerek içselleştirildiği mekânlardır. Gündelik hayatta yeme, içme, sosyalleşme gibi yaşamsal aktiviteler sokağa taşmıştır. Bu çerçevede kavram, kent ve iç mekân arakesitinde kullanıcıları bir araya getirip toplumun sosyalleşmesine imkan verecek mekânlar sunması açısından önemlidir. Bu çalışma, binalar arasındaki boşlukları, iç mekan, kamusal iç mekanlar ve iç ve dış mekanlar arasındaki bulanık sınır kavramlarıyla bağlantılı olarak kentsel boşluklar olarak kavramsallaştırır. Çalışmanın yeri, göçle birlikte sosyo-kültürel açıdan farklılaşan ve çeşitli boşluklar sağlayan; mimari ve kentsel özellikler açısından farklı tartışmalara neden olan İzmir'in Basmane ilçesidir. Basmane, mevcut koşulları bağlamında, zamanla değişen sosyal ve fiziksel dinamikler nedeniyle şehrin geri kalanıyla bütünleşemeyen, kendi içine dönük ve çok katmanlı bir iç bölge olarak gelişmiştir. Çalışma, bu çerçevede öncelikle kentsel iç mekân kavramı üzerinden bir literatür taraması yapar. Ardından, kentsel boşlukları tanımlamak için bir doluluk - boşluk analizi yapılarak, çalışma alanındaki fiziksel ve mekânsal özellikleri esas alan bir gruplandırma yapılmıştır. Bu alanlardaki mekân pratikleri alanın çağdaş değerlerini, özgün kimliğini ve kentsel iç mekân olarak tekrardan üretilme potansiyelini anlamak için gözlemlenmiş; fotoğraflama ve eskiz üretimi yoluyla bir kentsel iç mekân okuması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, şehrin merkezinde yer almasına rağmen kopuk bir bölge olan Basmane'de, içsellik kavramı ile yapılar arası pratikler, iç ve dış mekânlar arasındaki sınırların bulanıklaşması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban interiors are places that people use as common spaces to carry on everyday activities such as eating, drinking, and socializing. In these spaces, such activities flow into the streets blurring the boundaries between the inside and the outside space. In this respect, urban interiors are important in bringing users together at the intersection of urban and interior space while offering spaces that allow users to socialize. The thesis conceptualizes spaces between buildings as urban voids in connection to the notions of interiority, public interiors, and blurring boundaries between interior and exterior spaces. The site of the study is İzmir's Basmane district, which is chosen within the scope of more differentiated in socio-cultural terms, especially with migration, and has caused quite different discussions in terms of architecture and urban characteristics which ensure diverse voids. In the context of its current conditions, Basmane is a part of the city that cannot integrate with the rest of the city due to the changing social and physical dynamics over time. The study firstly made a literature review on the concept of urban interior space. Then, a solid-void analysis is made to define the urban interior spaces. With the sketches and photographs produced after the site visits, these urban interiors were examined in two categories according to their physical characteristics and spatial practices. As a result, the practices between buildings with the concept of interiority and the blurring of the boundaries between interior and exterior spaces are examined in the Basmane area.