Hemşirelik süreci dersinde çoklu ortam öğretim materyallerinin kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the use of multimedia teaching materials on students' academic success and motivation in the nursing process course
  1. Tez No: 753033
  2. Yazar: MÜBERRA ÖNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÇETİNKAYA USLUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmada hemşirelik süreci dersi öğretiminde çoklu ortam öğretim materyallerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende bir araştırmadır. Araştırma Şubat-Mayıs 2021 tarihleri arasında hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinde (N=70) gerçekleştirilmiştir. Veriler; tanıtıcı özellikler formu, akademik başarı değerlendirmesi (kısa sınav) ve Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri online anket formları kullanılarak toplanmıştır. Deney ve kontrol grubu karşılaştırmalarında toplam ve alt boyutların puanları açısından ortalamalar bağımsız örneklem T testi; öntest-son test arası karşılaştırmalarda ise bağımlı örneklem T testi analizi kullanılmıştır. Ayrıca Kolmogorow Smirnov Testi, Pearson korelasyon istatistiksel analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi puan ortalamalarında deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları girişim sonrasında deney grubunda artarken kontrol grubunda azalmıştır. Deney grubunun akademik başarı değerlendirme puan ortalaması 73,05±12,50 iken kontrol grubunun 66,34±16,01'dir. Deney grubunda akademik başarı puan ortalaması ile Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi toplam puan ortalaması arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Hemşirelik öğretiminde çoklu ortam öğretim materyallerinin akademik başarı ve motivasyonu arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to evaluate the effect of multimedia teaching materials on students' academic achievement and motivation in teaching nursing process course. Material-Method: The research is an experimental design with pretest-posttest control group. The research was carried out on first year nursing students (N=70) between February and May 2021. Data; were collected using the introductory features form, academic achievement evaluation (quiz) and Instructional Materials Motivation Questionnaire. Research data were collected using online questionnaires. In the experimental and control group comparisons, the averages for the total and sub-dimension scores were independent sample T-test; In the comparisons between pretest and posttest, dependent sample t test analysis was used. In addition, Kolmogorow Smirnov Test and Pearson correlation statistical analyzes were applied. Findings: A statistically significant difference was found between the experimental and control groups in the mean scores of the Instructional Materials Motivation Questionnaire of the students. In the study, the total score and sub-dimension score averages of the students in the Instructional Materials Motivation Questionnaire increased in the experimental group after the intervention, but decreased in the control group. While the average academic achievement evaluation score of the experimental group was 73.05±12.50, it was 66.34±16.01 in the control group. In the experimental group, a moderately significant positive correlation was found between the average academic achievement score and the total score of the Instructional Materials Motivation Questionnaire. Conclusion: It can be said that multimedia teaching materials increase academic achievement and motivation in nursing teaching.