Türkiye ekonomisinde su kaynakları yönetimi ve güvenliği
Water resources managament and securty in the Turkish economy
  1. Tez No: 753053
  2. Yazar: ESRA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MÜJDE SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Doğadaki tüm canlıların temel yaşam kaynağı sudur.Dünyanın üçte ikisi sularla kaplı olmasına rağmen tatlı su kaynaklarının oldukça sınırlı olduğu bilinmektedir. Dünyadaki tatlı su miktarı, toplam suların yüzde 2,5'nioluşturmakta ve kapsamakla birlikte bu suların genellikle buzullarla kaplı bölgelerde ve yer altı suları şeklindedir.Su, bir toplumun hem kültürel değerini hem de ekonomik değerini yansıtmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de artan hızlı nüfus artışı, yaşanan kuraklıklar sebebiyle su tüketimi giderek artmaktadır. Bu durum ülkelerin stratejik ve ekonomik durumunu da önemli ölçüde etkilemektedir.Türkiye, su kaynaklarının sınırlı ölçüde olduğu bir bölgede bulunmaktadır.Su meselesi bu bakımdan Türkiye açısından önemli bir risk taşımaktadır.Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yürütülen çalışmalarda Su Yönetimine ilişkin yapılan düzenlemeler ve planlamalar bulunmakla beraber yeterli ölçüde ve işbirliği bakımından eksiklikler de bulunmaktadır. Su güvenliği bağlamında çevrenin göstermiş olduğu sıcaklık,yağış,yiyecek,içecek ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini saymakla bitiremeyiz: İnsan yaşamından tutun insan davranışına,psikolojisine,yaşam biçimine etkileyen su toplumun sosyolojik, ekonomik, kültürel yapısını derinden etkilemektedir.Ortadoğu ülkeleri kapsamında değerlendirdiğimizde ülkemiz su açıdan zengin bir konumda olduğu görülürken diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırıldığında ise aksi bir durum görünmektedir.Avrupa'daki Tuna Nehri'nin taşıdığı su miktarı Türkiye'deki akarsulardaki su miktarından fazladır. Yaşanan iklim değişiklikleri ve nüfus artışı ile ülkemizi ilerleyen yıllarda (30-40) yıl içerisinde su kıtlığının varlığı daha da yakından hissedilecektir(2002).Ülkemizdeki Su Vakfı verilerinde 190-200 milyar metreküpsu potansiyeli olduğu belirtilmekle beraber 120 milyar metreküpe azalacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada küresel bir boyutta değerlendirilen ve gelecek nesiller açısından da önem taşıyan su yönetiminin ve suyun ekonomik değerinin oldukça ön plana çıkmasıyla piyasanın uygun gördüğü kurallar çerçevesinde suyun ticarileşmesi yönünde uluslararası organizasyonlar ve işbirliği çalışmaların nasıl ilerlediği ve nasıl modellendiği gösterilmektir.
Özet (Çeviri)
In nature, the main source of life for all living things is water. Although two- thirds of the world is covered with water, we see that freshwater resources are quite limited. The amount of fresh water in the world covers 2.5%; however, it is known that these are usually located in areas covered with glaciers and present as groundwater. Water reflects both the cultural value and the economic value of a society. Due to the rapid population growth in the world and our country, as well as the droughts experienced, water consumption is gradually increasing, also significantly affecting the strategic and economic status of the countries.Turkey is located in a region with limited water resources. In this regard, the issue of water poses a significant risk from the point of view of Turkey. Although there are arrangements and plans made for Water Management in the studies carried out in Turkey as well as in the world, there are also deficiencies in terms of sufficient extent and cooperation. When it comes to water security, there are numerous effects of the environment on temperature, precipitation, food and beverage, and quality of life. Water deeply affects the sociological, economic, and cultural structure of society, from human life to human behavior, psychology, and lifestyle.When evaluated within the scope of the Middle East countries, our country seems to be water-rich, and when compared to other world countries, the situation seems to be the opposite. The amount of water carried by the Danube River in Europe is more than the amount of water in streams in Turkey. With the climate changes and population growth experienced, the presence of water scarcity will be felt even more closely in the following years (likely in 30-40 years) in our country. Although it is stated that there is a potential of 190-200 billion cubic meters of water in the data of the Water Foundation in our country, it is thought that it will decrease to 120 billion cubic meters.This study aims to present how international organizations and cooperation studies progress and how they are modeled in the direction of commercialization of water within the framework of the rules considered appropriate by the market, with water management which is evaluated on a global scale and important for future generations, and the economic value of water coming to the forefront.