Kişilerin tüketim davranışlarında İslami finansal okuryazarlığın etkisi
The effect of Islamic financial literacy on people's consumption behaviors
  1. Tez No: 753085
  2. Yazar: NEVRA YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BAYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin tüketim davranışlarında İslami Finansal Okuryazarlığın herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığının ölçülmesidir. Bunun için üniversite ayrımı yapılmaksızın lisans, yüksek lisans veya doktora sürecinde olan toplamda 403 öğrenci üzerinde online ortamda anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; İslami Finans alanında ders, konferans veya bir etkinliğe katılmış olan bireyler İslami Finansal Okuryazarlık açısından herhangi bir etkinliğe katılmamış olanlara kıyasla farklılaşmaktadır. Bunun yanında bireylerin okudukları bölüm ile İslami Finansal Okuryazarlık seviyeleri arasındaki ilişki analiz edildiğinde akademik çalışmalarını İslami Finans/ Katılım Bankacılığı alanında ilerleten bireylerin İslami Finansal Okuryazarlık seviyesinin diğer bölümlerde eğitim gören bireylere kıyasla oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak bireylerin tüketim davranışları ile İslami Finansal Okuryazarlık seviyeleri arasında herhangi bir ilişki bulunup bulunmadığına dair yapılan analiz sonuçlarına göre; bireylerin İslami Finansal Okuryazarlık seviyeleri ile tüketim davranışları açısından herhangi pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure whether there is any effect of Islamic Financial Literacy on the consumption behaviors of individuals. For this purpose, a total of 403 students who are in the undergraduate, graduate or doctoral process without any distinction of university were surveyed online and the data obtained were analyzed with the SPSS program. According to the findings obtained; Individuals who have attended a lecture, conference or event in the field of Islamic Finance differ from those who have not attended any event in terms of Islamic Financial Literacy. In addition, when the relationship between the department they study and the level of Islamic Financial Literacy is analyzed, it is seen that the Islamic Financial Literacy level of the individuals who advance their academic studies in the field of Islamic Finance / Participation Banking is quite high compared to the individuals who are educated in other departments. Finally, according to the results of the analysis on whether there is any relationship between the consumption behaviors of individuals and the level of Islamic Financial Literacy; It has been observed that there is no positive and significant relationship between individuals' Islamic Financial Literacy levels and consumption behaviors.