The study of dietary fat and the development of Type 2 diabetes, in patients with obesity
Obez Iraklı hastalarda asprosın ile oksidatif stres endeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 753104
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 120 obez ve 60 sağlıklı kontrolü içeren bir vaka kontrolüdür. Obezlerin ortalama yaşı (34,2 ± 9,37) yıldı. kontrollerinki ise (29,22 ± 12,83) p değeri 0,038 idi. Öte yandan, sonuçlar, kontrollerin ağırlığının (69,15.1 ± 6,5) hasta vakaları (81,6 ± 11,96) p değeri = 0,011 ile anlamlı bir şekilde farklı olduğunu gösterdi, ancak bunların yüksekliği, kontrolün ortalama ve SD'sini etkilemeyebilir. Hasta grubu (161,54 ± 7,49) ile karşılaştırıldığında (161,88 ± 4,5), p değeri >0,05. BMI sonuçları, kontrollerin (22,13 ± 3,8) hasta grubu vakalarından (29,9 ± 4,0) önemli ölçüde farklı olduğunu gösterdi p-değeri 0,01. Toplam oksidan durum seviyesi, obez hasta vakalarında (4,12 ± 0,51) sağlıklı kontrole (1,19 ± 0,22) kıyasla önemli ölçüde yükselmiştir (P < 0,01). Kontrol p-değeri < 0,01 ile karşılaştırıldığında obez hastalarda anlamlı derecede daha yüksek bir TOS seviyesi gözlemlenmiştir. Bu sonuç, Asporin için hastalar ve sağlıklı kontrol grubu arasındaki ilişkide C vitamini düzeyinde oldukça anlamlı bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu bulgu, kontrol için sırasıyla (25,879 ± 1,4271, 13,516 ± 1,8931) asporin ortalama değerleri arasında (p-değeri < 0,01) karşılaştırıldığında hastalar ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark ortaya çıktı, ayrıca lipid profili de obez hastalar ile aşağıdaki gibi anlamlı bir korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
In present study shown no significant when we compared the age between the two main groups of study, the mean age of obese with DM was (27.840 ± 10.57) years, whereas that of without DM was (28.025 ± 10.022) p value 0.887, but a highly significant study in BMI (obese with DM 37.6798 ± 3.6), (obese without DM 20.9328 ± 1.9), P value (P < 0.0001). In compartion of gender of study population therse slightly significant change in obese with DM (male =61%, female 39%), but non-significant that observed in obese without DM group (male = 50%, female 50%). Moreover the ROC-Curve of age and BMI show a sensitivity was 41.18, and spesifity 61.34 in compartion of age. In compartion between BMI in study cases the sensitivity 100, specifity 100, C-peptide levels in opese with DM and another groups obese without sighn of DM, the reselt shown a significant relation ship between groups of study (obese with DM = 1.9353 ± 0.645), (Obese without DM = 1.3303 ± 0.316), p-value < 0.05 ROC-Curve of C-PEPTIDE show a sensitivity was 44.5, and spesifity 100. HBAIC% levels in opese with DM and another groups obese without sighn of DM, the reselt shown a significant relation ship between groups of study (Obese with DM = 7.4908 ± 2.06), (Obese without DM = 5.1529 ± 0.339), p-value < 0.001, sensitivity was 81.5, and spesifity 100. Triglycerides and cholestrol were observed to grow in the lipid profile.