Güzel sanatlar liseleri keman eğitimi öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamaları ve görüşleri (Doğu Karadeniz bölgesi örneği)
Fine arts high school violin instructors' online education applications and opinions (Eastern Black Sea region sample)
  1. Tez No: 753103
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı; Güzel Sanatlar Liseleri (Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun) Müzik bölümlerinde görev yapan keman eğitimi öğretmenlerinin özellikle pandemi döneminde başlatılan uzaktan eğitim uygulamaları kapsamında eğitim öğretimlerini nasıl programladıkları ve bu kapsamda yaptıkları uzaktan eğitim uygulamalarının nitelik ve niceliksel özelliklerini betimleyerek, onların bu konudaki düşüncelerini analiz etmektir. Çalışma“Betimsel Araştırma Modeli”ile yürütülmüştür. Bu kapsamda, Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Güzel Sanatlar liselerinde aktif olarak keman eğitimi dersi veren ve çalışma grubunu oluşturan 10 keman eğitim öğretmenine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve elde edilen veriler üzerinde içerik analizleri yapılarak öğretmenlerin uzaktan keman eğitimi ile ilgili uygulamaları ve uzaktan eğitime ilişkin görüş ve önerileri betimlenmiştir. Buna göre çalışmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenmiştir. Keman öğretmenlerinin tamamı uzaktan eğitim sürecinde öğrencileriyle; Zoom ve WhatsApp Görüntülü Arama dijital uygulamaları ile derslerini yürütmüşlerdir. Öğretmenlerin %10'u ise bunlara ek olarak Facetime ve Messenger uygulamaları ile derslerini işlediklerini belirtmişlerdir. Keman öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu, uzaktan eğitim süreçleri nedeniyle, yüz yüze eğitimde kullandıkları kaynaklarda (metot, kitap, etüt, vd.) herhangi bir değişikliğe gitmediklerini, aynı kaynaklarla uzaktan eğitimi sürdürdüklerini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin yaygın olarak kullandıkları yöntemler; Gösterip-Yaptırma (%100), Anlatım (%90), Soru-Cevap (%60), Taklit Etme (%60), Söyleme (%50), Sunum (%20) ve Suzuki (%10) olarak ifade edilmiştir. Keman öğretmenlerinin uzaktan eğitimin dezavantajlarından kaynaklı olarak yaşadıkları temel keman çalma tekniklerini kazandırmada sorunlar vardır ve bu sorunlar özellikle; Parmak duruşu (%100), Parmak konumlandırma (%90), Temel duruş pozisyonu (%80), Bilek duruşu (%70), Entonasyon sorunu (%60), Çalgı hakimiyeti (%50), Kol kasılması (%30) şeklindeki sorunlardır. Keman öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları temel keman çalma teknikleri ile ilgili sorunları düzeltme aşamasında genellikle; öğrencilerin eser/etüt veya ödevleri çalışırken, kendilerini videoya almaları, kendilerini dinlemeleri, hatalarını fark etme odaklı kendini dinleme çalışmaları ve çekilen videoların öğretmene gönderilmesi, öğrencilerin, çalacakları eser/etüt veya ödevleri, internet ortamında dinleyerek çalışmalarını isteme, öğrencilerin çalacakları ve belirtilen teknik sorunlara ilişkin dikkat noktalarına temas edilmiş olan eser/etüt veya ödevleri öğretmenin çalarak videoya alması ve bu video kayıtlarını öğrencilere göndermesi gibi öğretim yöntem ve teknikleri kullanmaktadırlar. Keman öğretmenleri, uzaktan eğitim sürecinde keman eğitimi dersine dönük ölçme-değerlendirme uygulamalarını; %40 oranında uzaktan, %20 oranında yüz yüze ve %40 da hibrit (hem uzaktan hem yüz yüze) şeklinde gerçekleştirmektedirler. Keman öğretmenleri, uzaktan eğitim sürecinde keman eğitimi dersine dönük ölçme-değerlendirme uygulamalarını; %70 oranında canlı olarak, %20 oranında video kaydından ve %10 oranında da hibrit (hem canlı hem de video kaydı) olarak ve özellikle“performans gözlem formu”kullanarak gerçekleştirdiklerini beyan etmişlerdir. Araştırmaya katılan Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümleri keman öğretmenlerinin %90'ı, uzaktan eğitim sürecindeki ölçme-değerlendirme etkinliklerinde, uzaktan değerlendirmelere bağlı ölçme hataları olduğunu ve bu hataların kaynağının; İnternet ağ bağlantısı sorunları, görüntü-ses eşitliğinde senkron bozukları ve ses kalitesinin de düşük olması gibi sorunların ölçme hatalarına yol açtığının düşünülmesi, özellikle alt sınıflarda entonasyon, vücut konumlandırma, el konumu ve motivasyon gibi teknik konuların tam olarak ölçülememesi, bir çok öğrencinin uzaktan eğitim şeklinde yürütülen keman derslerine katılmamaları nedeni ile ve ölçme yapılamaması gibi ölçme hatalarının oluştuğunu belirtmektedirler. Uzaktan eğitim sürecinin olumlu yönleri olmadığını düşünen keman öğretmenlerinin yüzdesi %40'tır. Diğer öğretmenler ise; öğrenci ve öğretmenin istedikleri zaman birbirlerine ulaşabilmeleri ve zaman-mekan kısıtlılığını olmamasını uzaktan eğitimin olumlu tarafları olarak değerlendirmişlerdir. Uzaktan eğitimin olumsuz yönlerine ilişkin görüş bildiren keman öğretmenleri de, internet kaynaklı sorunların oluşması (ağ bağlantısı kesintisi vb.) nedeniyle eş zamanlı (senkron) hataların oluşması, temel çalma tekniklerine ilişkin hatalara, anında ve yeterli müdahale edememek, el ve kol duruşunu, çalgı tutuş pozisyonunu düzeltememek, öğrencinin derse katılmaması, öğrenci ile sağlıklı ve yüz yüze bir iletişim kurulamaması ve uzaktan ders yapılan dijital platformlarda (Örneğin Zoom) ders saatinin kısa tutulması şeklinde görüş bildirmişlerdir. Öğretmenlerin %100'ü uzaktan eğitim uygulamasını istemediklerini, çalgı eğitiminin uygulamalı ders olması nedeniyle kesinlikle yüz yüze yapılması gereken bir ders olduğunu ve ancak yapılamayan bazı derslerin telafi edilmesi aşamasında işlevsel olabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; describing the qualitative and quantitative characteristics of online education applications included which were made by fine arts high school instructors who are working in Music departments (Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun), started in the beginning of pandemic period, and how they programmed education and teaching within online education and analysing their opinions about thistopic. The study has been conducted via 'Descriptive Research Model“. In this context, a semi-structured interview form was applied to 10 violin education teachers who actively teach violin lessons in Fine Arts high schools in the Eastern Black Sea region and formed the study group, and content analyzes were made on the data obtained, and the teachers' practices related to distance violin education and their opinions and views on distance education. recommendations are described. According to this, the evidences acquired by this study are summed up like this; All Violin Instructors has conducted their lessons via ”Zoom and Whatsapp Video Call“ digital applications during online education period. In addition to this 10% of teachers has stated that they had conducted their lessons via ”Facetime and Messenger“ applications. Majority of teachers have stated that they hadn't changed their sources they used in face to face education process (method, book, course etc.) and they had continued using same sources. The general methods they use are stated as; (Demonstration and Application (100%), Telling (90%), Question-Answer (60%), Miming (60%), Dictation (50%), Presentation (20%) and Suzuki (10%). There are some problems about make students gain basic violin playing techniques due to disadvantages of online teaching process and the problems are especially such as; Finger Stance (100%), Finger Location (90%), Basic Posture Position (80%), Wrist Stance (70%), Intonation Problem (60%), Instrument Mastery (50%), Arm Spasm (30%). Violin Instructors have usually used teaching methods and techniques in the phase of correcting mistakes they had come across during online teaching such as; students recording themselves' by camera while practising a song/piece or assignment, listening to their own performance focused on mistakes they did, sending videos related to recordings to instructor, instructors' asking students to practise by listening to songs/pieces on the net, instructors' recording their own playing performance by camera, on which instructor helps students be careful about the spots, he/she had stated basic technical problems faced before, and sending these to students. Violin Instructors have conducted assessment and evaluation applications related to violin teaching during online teaching as; 40% online, 20% face to face and 40% hybrid (online and face to face). Violin Instructors have stated that they had realised the assessment and evaluation applications at the rate of 70% via live performance, 20% via video recording and 10% hybrid (Live and video recording) and using ”performance observation form". 90% of the Fine Arts High School Music Department Violin Instructors who took part in this study have stated that they had problems about assessment and evaluation process during online teaching as a result of online evaluating and the cause of this problems were; internet connection problems, synchronization problem between video and audio and low Quality of volume in videos and instructors' thinking assessment errors made as a result of these problems, intonation problems especially in lower grades, technical subjects such as body posture location, hand stance and motivation not being able to be assessed and not being able to evaluate students because of a lot of students not being able to join online violin teaching sessions. The percentage of violin instructors who think that online teaching process has no positive sides is 40%. However, other instructors have evaluate dinstructor and students' to be able to keep in touch whenever they ask and online teaching doesn't have place-time limitation as positive sides of online teaching. Instructors who claimed that online education had negative sides had stated their opinions such as; synchronization mistakes caused by internet connection errors (network disconnection etc.), not being able to intervene errors related to basic technical playing techniques right on the spot and on time, not being able to correct hand and arm stance, students' not joining online classes, not being able to interact face to face with the students and digital applications' with which they had lessons (ex: Zoom) keeping the duration of lessons less than necessary. 100% of instructors have stated that they didn't want online education and also as instrument teaching must be done via face to face education because of being a practice-necessary lesson, moreover online teaching could be functional when there is lesson to becompensated.