Serebral palsili çocuklarda beslenme sorunları ve nutrisyonel durumun değerlendirilmesi
Nutritional status and feeding problems in children with cerebral palsy
- Tez No: 314629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Beslenme sorunları serebral palsili çocuklarda sık rastlanan önemli sorunlardan biridir. Çocuklarda dengeli beslenmenin sağlanması, gelişimlerinin ve de büyümelerinin hızlı olması nedeniyle oldukça önemlidir. Serebral palsili çocuklarda beslenme problemleri ve yetersiz beslenme, büyüme-gelişme geriliğine yol açarak morbidite ve mortaliteyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde takip edilen serebral palsili olguların beslenme problemlerinin ve nutrisyonel durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nden takip edilen 66 serebral palsili olgunun beslenme sorunları, büyüme-gelişme durumları ve 3 günlük diyetleri değerlendirildi. Olguların ayrıntılı anamnezleri alınıp, fizik muayenede tartı, boy, vücut kitle indeksi, triseps ve subskapular bölge cilt altı yağ kalınlıkları ölçüldü. Olguların 3 günlük diyet listeleri alınarak, besin öğeleri Beslenme Bilgi Sistemi ile analiz edildi; vitamin B12, folik asit, ferritin, serum demir düzeyleri ve demir bağlama kapasiteleri değerlendirildi.Çalışmaya alınan olguların %89'u Spastik, %6'sı Ataksik ve %5'i de Mikst Tip Serebral Palsi idi. Antropometrik ölçümlerin persantil değerleri cinsiyete göre erkeklerde, motor fonksiyon düzeyine göre Grup C'de, Spastik Serebral Palsi alt tiplerinde ise Spastik Kuadriplejik Serebral Palsili olgularda daha düşüktü. Beslenme problemleri erkeklerde ve Grup C'de daha yüksek düzeydeydi. Ağır motor etkilenimli Grup C'de serum demir düzeyi, diyetle alınan kalori ve lif düzeyi diğer gruplara göre daha düşük bulundu. Vitamin B12 düzeyi ise Grup C'de ve Spastik Kuadriplejik Serebral Palsili olgularda daha yüksek bulundu.Çalışmamızda Grup C'de ve Spastik Kuadriplejik Serebral Palsili olgularda büyüme-gelişme geriliği, beslenme problemleri ve diyetsel eksiklerin belirgin düzeyde yüksek olduğu tespit edildi. Serebral palsili çocuklarda beslenme sorunları ve ilişkili komplikasyonların önlenmesi için yakın takip ve multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the common challenging problem in children with cerebral palsy. Providing balanced nutrition is really important for children because of their rapid development and rapid growth. The nutritional status and feeding problems in children with cerebral palsy results in growth retardation, moreover increases morbidity and mortality. The aim of this study is to evaluate the nutritional status and feeding problems of patients with cerebral palsy followed up by our clinic.Nutritional status, growth retardation and 3-days diet of 66 cerebral palsy patients followed up by Trakya University Medicine Faculty Pediatric Neurology Clinic were evaluated. The medical histories and full physical examination findings of all cerebral palsy patients were recorded as well as weight, height, body mass index and subcutaneous fat thickness of triceps and subscapular region. 3-day diet for each child was determined by a `Nutrition Data Base?. In addition, children's blood hemoglobin values, serum vitamin B12, folic acid, iron level and iron binding capacity and serum ferritin levels were also evaluated.The majority of patients in this study were those with Spastic Cerebral palsy (89%), 6% were ataxic and 5% were Mixt type. Anthropometric measurements in terms of gender were in lower percentile in male, with respect to also motor function levels in Group C and Spastic Quadriplegic Cerebral Palsy subgroups. Nutritional problems were more frequent in male gender and Group C. Serum iron, energy and fiber levels of diet in Group C were lower than the other groups. Vitamin B12 levels of Group C and Spastic Quadriplegic Cerebral Palsy patients were higher.The nutritional status and dietary intakes of the severely affected Group C patients and Spastic Quadriplegic Cerebral Palsy patients were worse than the other groups in our study in concerth with previous literature. To prevent complications associated with nutritional problems in children with cerebral palsy, a multidisciplinary approach close follow up of general health status and antropometric values are needed.